Ako vysvetlil, v Českej republike dominuje najmä vyšetrovanie samotnej vraždy, keďže to prirodzene novinárov vydesilo a šokovalo. Okrem toho novinárka Pavla Holcová z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku dostala policajnú ochranu, keďže s J. Kuciakom spolupracovala.
„Je to veľmi negatívne. Už len to, že spolupracovníci premiéra rezignujú v nadväznosti na túto kauzu, nejaké napojenie tam jednoducho je, aj keď ešte nevieme aké. To je jednoznačne takto v zahraničí vnímané,“ odpovedal J. Janda na otázku, ako je momentálne Slovensko vnímané v zahraničí.
Zo svojich funkcií tento týždeň až do vyšetrenia prípadu odstúpili štátna radkyňa Mária Trošková a tajomník Bezpečnostnej rady SR Viliam Jasaň. „Západné krajiny si veľmi intenzívne všímajú aj to, ako sa štát správa k novinárom. A v okamžiku, keď slovenskí novinári veľmi otvorene hovoria, že majú veľkú nedôveru v prácu slovenskej polície a justície, tak je to veľmi alarmujúce. Sú tam teda dve veci – pravdepodobné prepojenie organizovaného zločinu na stranu Smer a za druhé vzťah, ktorý má väčšina politikov v našom stredoeurópskom regióne voči médiám,“ pokračoval J. Janda.
Špinavé protislovenské prostitútky
Tvrdí, že prejavy slovenského premiéra Roberta Fica k novinárom sú verejne známe v celej Európe. „V okamihu, keď sa stane takáto vražda, tak nie žeby bol za to slovenský premiér explicitne zodpovedný, ale jednoznačne sa tomu bude venovať pozornosť v Európe,“ povedal na margo Ficových výrokov o špinavých protislovenských prostitútkach.
Pripomenul aj výrok českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý rozprával ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi o tom, že novinárov treba likvidovať.
Aby sa obraz Slovenska v zahraničí nezhoršoval, je podľa J. Jandu nutné čo najtransparentnejšie vyšetrovanie.
„Pokiaľ viem, tak minimálne zatiaľ sa o to slovenský premiér snaží, ale nedokážem posúdiť, ako úspešne. Podľa toho, čo vidím, dôvera je voči R. Ficovi a vládnej garnitúre nízka. Malo by to byť čo najtransparentnejšie, aby bolo evidentné, že nie sú zametené stopy. Bojím sa, že to sa môže stať – že nájdu nejakého obetného baránka a skutočného vinníka nikdy nenájdu,“ pokračoval J. Janda.
Pripomenul aj vraždu ruského opozičného politika Borisa Nemcova. Z jeho smrti obvinili Čečencov, ale objednávatelia vraždy ostali nepotrestaní.
J. Janda zároveň dodal, že pozícia slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka je dlhodobo veľmi slabá a čakal by, že odstúpi, respektíve, že Smer by mal ukázať, že si je vedomý svojich pochybení.