Odstrániť extrémnu chudobu vo svete je ambiciózny plán pre najbližších 15 rokov, ktorý pravdepodobne v septembri schváli Valné zhromaždenie OSN.
Finanční experti sa teraz podľa agentúry Reuters zamýšľajú nad tým, kde pre tento zámer získať finančné zdroje. „Potrebujeme ich naozaj veľa, úvahy sa musia presunúť od miliárd dolárov k biliónom,“ vyhlásil generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
Svetová rozvojová pomoc sa teraz ročne pohybuje okolo sumy 130 miliárd dolárov. Pre dosiahnutie vytýčených cieľov, medzi ktorými je zdravotná starostlivosť dostupná všetkým, všeobecné vzdelanie, ochrana životného prostredia a zabezpečenie vodných a energetických zdrojov, ale doterajšie finančné zdroje nestačia.
Naliehavým problémom sú aj daňové úniky korporácií
Západné štáty dali na schôdzi Svetovej banky najavo, že v období rozpočtových úspor zvýšiť financovanie nemôžu. Prvoradou úlohou tak podľa expertov je lepší výber daní v samotných rozvojových štátoch. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) sú v mnohých z nich daňové príjmy štátnej pokladnice na úrovni iba 15 percent hrubého domáceho produktu, zatiaľ čo v rozvinutých krajinách je to štvrtina.
Rovnako naliehavou úlohou je boj s nelegálnymi finančnými machináciami a daňovými únikmi, ktorých sa dopúšťajú veľké nadnárodné spoločnosti. Problémom sú aj nevýhodné ťažobné kontrakty, ktoré rozvojové štáty pripravujú o zásoby nerastných surovín, vyhlásil na zasadnutí MMF a Svetovej banky nigérijský minister financií Ngozi Okonjo-Iweala.
Podľa údajov OSN len africký kontinent ročne stráca 50 miliárd dolárov vinou nezákonných finančných operácií, hlavne daňových únikov. Je to dvojnásobok oficiálnej zahraničnej rozvojovej pomoci, ktorá do Afriky smeruje. Celkovo vo svete daňové úniky dosahujú ročné sumy 250 až 300 miliárd dolárov.