Spojené štáty a Európa by mohli do roku 2030 ukončiť svoju závislosť od batérií pre elektromobily z Číny prostredníctvom nových kapitálových výdavkov viac ako 160 miliárd dolárov. Uviedol to denník Financial Times s odvolaním sa na prognózu spoločnosti Goldman Sachs, do ktorej mal možnosť nahliadnuť.

Analytici investičnej banky veria, že dopyt po batériách by mohol byť v nasledujúcich troch až piatich rokoch uspokojený bez dodávok z Číny vďaka investíciám juhokórejských konglomerátov LG a SK Hynix v USA.

Pre dosiahnutie sebestačného dodávateľského reťazca by krajiny konkurujúce Číne museli vynaložiť 78,2 miliardy dolárov na batérie, 60,4 miliardy dolárov na komponenty a 13,5 miliardy dolárov na ťažbu lítia, niklu a kobaltu a 12,1 miliardy na rafináciu týchto kovov.

Goldman Sachs predpovedá, že podiel kórejských výrobcov batérií na americkom trhu sa do troch rokov zvýši na približne 55 percent z 11 percent v roku 2021.

V súčasnosti dominuje výrobe batérií Čína, a to aj v oblasti ťažby a rafinácie surovín. Vyrába tri štvrtiny všetkých batérií. Túto dominanciu by podľa analytikov mohla narušiť ochranárska politika v Európe a USA spolu s alternatívnymi technológiami batérií, ktoré si vyžadujú menej dôležitých nerastných surovín z Číny

Ďalšie dôležité správy

Možné je aj to, že Nostradamus vôbec nenarážal na Ukrajinu. Vyostrená situácia je totiž aj v Ázii, v súvislosti s Čínou a Taiwanom. USA nedávno oznámili, že podporia obranu Taiwanu proti Číne sumou 6,5 miliardy dolárov, čo ďalej prehlbuje priepasť medzi Západom a Východom.
Neprehliadnite

Hľadá sa ten, kto zosadí Čínu z trónu. V prípade batérií sa USA aj Európa predbiehajú márne