Každý, kto cestuje po svete, si už musel všimnúť, že odpor k Západu vo svete narastá, píše pre bruselský web EUobserver Koert Debeuf, predseda ich správnej rady a profesor na bruselskej univerzite.

Prvou známkou podľa neho bolo aprílové hlasovanie o rezolúcii namierenej proti Rusku v Rade OSN pre ľudské práva, ktoré iniciovali práve západné krajiny. Mnoho členov vtedy aj napriek trvajúcej ruskej invázii na Ukrajinu nepodporilo vylúčenie Ruska z OSN. Protizápadné nálady však bolo podľa profesora možné pozorovať už oveľa skôr.

Diskusia o Iraku

V Afrike a Ázii prevláda názor, že Európa a Spojené štáty sú krajinami, ktoré rady diktujú nové pravidlá, no samy ich nedodržiavajú, keď treba. Debeuf toto tvrdenie následne ilustruje na svojich skúsenostiach z dvoch medzinárodných konferencií.

Desať dní pred spomenutým hlasovaním v Rade OSN sa zúčastnil fóra v Katare, kde sa okrem iného diskutovalo aj o ruskej invázii na Ukrajinu. Rečníci z Európy a Ameriky trvali na tom, že Rusko svojím konaním prekročilo všetky hranice medzinárodného práva a malo by za to byť sankcionované.

Bývalá pakistanská ministerka zahraničných vecí Hina Rabbaniová Kharová však mala na vec trochu iný pohľad.

Počas diskusie verejnosti pripomenula, že Spojené štáty a ich „koalícia ochotných“ v roku 2003 nezákonne napadli Irak. Ich dôvody sa napokon ukázali byť klamstvami, no svet aj tak volal po ich podpore, a nie po uvalení sankcií.

Účastníci z Európy a Spojených štátov vtedy podľa Debeufa nad jej argumentmi len mávli rukou.

Neféroví europoslanci

Ďalším príkladom údajnej západnej neférovosti je rezolúcia Európskeho parlamentu zo septembra 2022. Tá bola predmetom diskusií v rámci obchodného fóra medzi EÚ a Ugandou v Kampale a týkala sa projektu ugandského ropovodu.

Europoslanci v rezolúcii odsúdili nielen porušenia ľudských práv, ku ktorým v rámci projektu dochádza, ale aj skutočnosť, že Uganda buduje v časoch klimatickej krízy nový projekt v oblasti fosílnych palív.

Uganďanov toto rozhodnutie nahnevalo, pretože americký prezident Joe Biden doma vyzval k zvýšeniu ťažby ropy a zemného plynu, no bol to práve ich oveľa menší projekt, ktorý sa stal terčom kritiky.

Západ má pocit nadradenosti

V rámci spolupráce s tretími krajinami trvá Európa na demokracii, ľudských právach a právnom štáte. Sama má pri tom problém zastaviť ich úpadok v niekoľkých členských štátoch EÚ, konštatuje profesor.

Západ odsúdi akýkoľvek prevrat, nech k nemu dôjde kdekoľvek vo svete. Keď však jeden v januári minulého roka vo Washingtone inicioval bývalý americký prezident Donald Trump, tak západné krajiny prevažne mlčali.

Debeuf súhlasí, že Spojené štáty nemožno prirovnávať k Mali či Maďarsko k Egyptu. Aj napriek tomu však na Západe vládne akýsi pocit nadradenosti, ktorý v spojení s nikdy nekončiacimi prednáškami hnevá mnohé africké i ázijské krajiny. Afričania často hovoria: „Keď prídu Číňania, urobia nám nemocnicu, keď prídu Európania, urobia nám prednášku“.

Európskym politikom sa táto kritika nezdá fér a poukazujú na miliardy eur, ktoré investujú do projektov v Afrike, Ázii či na Blízkom východe. Takisto trvajú na tom, že keby tieto krajiny neboli až také skorumpované, tak by tieto peniaze viedli k prosperite namiesto k chudobe, ktorá trápi väčšinou týchto štátov.

Fér alebo nie, pointou Debeufovho komentára je skutočnosť, že Európa a Spojené štáty strácajú podporu zvyšku sveta, čo bude podľa neho čoskoro problémom.

Prvým testom bude klimatická konferencia COP27 v Šarm Al-Šajchu, kde možno budeme svedkami vytvorenia nových aliancií. Európa preto nemá inú možnosť, ako vážne popremýšľať nad svojou zahraničnou politikou a zmeniť svoju rétoriku, uzatvára profesor.

Ďalšie dôležité správy

JB 54 Peking - Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a bývalý čínsky prezident Chu Ťin-tchao (druhý sprava) počas záverečného dňa zasadnutia 20. Národného ľudového kongresu vládnucej Komunistickej strany Číny v Pekingu 22. októbra 2022. V Číne sa koná národný kongres každých 5 rokov, na ktorom predstavia vedenie na ďalších päť rokov. FOTO TASR/AP 

Former Chinese President Hu Jintao, front row second from right, talks to his predecessor as party leader Xi Jinping, right, as he is assisted to l
Neprehliadnite

Desiatky krajín OSN vyjadrili nespokojnosť s porušovaním ľudských práv v Číne