Schopnosť Ukrajincov pokračovať v boji závisí od stáleho prísunu západných zbraní, munície a vybavenia, píše The Telegraph.
Na obzore sa však objavil nový problém, ktorý tento prísun ohrozuje. Väčšina dodávok zbraní pochádza buď zo zásob zbraní, ktoré sú pripravené k okamžitému použitiu, alebo ide o dlhodobo uskladnené vozidlá a vybavenie, ktoré sú podľa noriem NATO už zastarané.
Po šiestich mesiacoch intenzívnych bojov a so zimou za dverami sa tieto zásoby začínajú míňať, varuje denník.
Nové zbrojárske zmluvy
Výskumný pracovník britského think-tanku Kráľovský inštitút spojených služieb pre obranné a bezpečnostné štúdie (RUSI) Trevor Taylor si myslí, že najväčšou výzvou, ktorej západné krajiny čelia, je uzatváranie nových zmlúv so zbrojárskymi firmami. A to najmä teraz, keď sa Ukrajina pripravuje na rozsiahle protiútoky, cieľom ktorých je získať si znovu kontrolu nad strateným územím.
„Ofenzívne akcie si vyžadujú viac munície a snahy než tie obranné,“ vysvetľuje Taylor.
Udržanie vojenskej ofenzívy podmieňujú dva faktory – miera spotreby munície a rýchlosť doplnenia zásob.
Podľa odhadov think-tanku RUSI ukrajinské delostrelecké jednotky denne vystrelia približne šesťtisíc granátov, pričom výroba aj tej najjednoduchšej delostreleckej munície nejaký čas trvá.
Armáda ruského prezidenta Vladimira Putina je na tom v oblasti munície o niečo lepšie a má k dispozícii niekoľkoročné zásoby. Rusi denne vystrelia asi 20 tisíc granátov, čo je v porovnaní s Ukrajincami viac než trojnásobok.
Rôznorodosť vybavenia
Zloženie vojenského vybavenia, ktoré do Kyjeva putuje, je pestré, čo spôsobuje problémy s výcvikom, osvojením si toho, ako daná zbraň funguje, či s doplnením zásob.
Z júlovej správy think-tanku RUSI o ťažkostiach, ktorým ukrajinská armáda čelí, vyplynulo, že problémom je najmä štandardizácia NATO. Respektíve jej nedostatok.
Krajiny dodávajú rôzne typy húfnic, čo v konečnom dôsledku znamená rozdielne požiadavky na údržbu či potrebu odlišných náloží, rozbušiek a niekedy aj striel.
Kybernetický front
Dokonca ani kybernetický priestor sa nevyhol potrebe neustáleho dozoru Západu. Boj s ruskými hackermi je rovnako dôležitý ako bitky na bojisku. Ich útoky prichádzajú v takom množstve, že ovplyvňujú vojenské operácie odohrávajúce sa v skutočnom svete, konštatuje The Telegraph.
Ukrajina nedávno s Poľskom podpísala vzájomnú dohodu o kybernetickej obrane, v rámci ktorej tieto dva národy spojili svoje sily.
„Na Ukrajine stále zúri vojna, ktorú Rusko rozpútalo. Kybernetický priestor však nemá hranice a ruskí hackeri neútočia iba na náš štát, ale aj na ostatné krajiny – na všetky krajiny, ktoré podporujú nezávislosť a demokratické hodnoty Ukrajiny“, tvrdí šéf ukrajinskej kybernetickej bezpečnosti Viktor Zhora.
Spoločnosti si polepšili
NATO má v pláne od roku 2023 zvýšiť stav vojakov na hraniciach s Ruskom. To bude skvelou príležitosťou pre západných výrobcov zbraní, keďže sa zvýšia ich príležitosti predaja.
V rámci dodávok na Ukrajinu existuje ešte jeden problém, ktorý hrá Západu do karát. Je ním ziskovosť.
Ceny akcií britskej firmy BAE od začiatku invázie stúpli o 27 percent. Akcie francúzskej spoločnosti Thales stúpli o 41 percent a švédska firmy Saab si polepšila až o 61 percent. Americká spoločnosť Lockheed Martin sa môže pochváliť nárastom iba o skromných osem percent.
Noví členovia NATO musia prejsť na štandardné kalibre zbraní, ktoré môžu členovia medzi sebou zdieľať. To znamená, že sa musia zbaviť starého vybavenia z čias Sovietskeho zväzu, vysvetľuje denník. Nedávny vývoj v oblasti cien a akcií naznačuje, že počet objednávok stúpne. Ich cieľom má byť zlepšenie odolnosti členov NATO a zásobovanie Ukrajiny.
Ďalšie zisky
Ukrajina odmieta rokovania o mieri s Ruskom, kým okupanti nebudú súhlasiť s nejakými väčšími ústupkami či navrátením územia. Kým sa Ukrajina bude spoliehať na zbrane vyrobené v zahraničí a dodávané zahraničnými vládami, tak sa západní výrobcovia zbraní môžu podľa denníka začať tešiť na ďalšie zisky.
Zdá sa, že dodávateľský reťazec má v túto chvíľu pevné základy. Ofenzívy, akou je tá pri Chersone, môžu odhaliť slabiny a problémy, ktoré môžu byť pre budúci vojenský úspech Ukrajiny kľúčové, uzatvára The Telegraph.