Vyzerá to tak, že štátne ministerstvá na Slovensku by v rámci svojich rezortov boli za povinné očkovanie zamestnancov. Dlhšie sa na verejnosti debatuje o tom, či by takýto krok bol z etického hľadiska prijateľný a či by to umožňovala ústava. Názory na to nie sú úplne jednoznačné, často sa rôznia. TREND zisťoval viac.
Skončí sa hra na dobrovoľnosť očkovania? Štátnym rezortom už „cukor“ nevonia, žiadajú zmeny
Rezort práce – budeme proti sprísneniu
Jediné z oslovených ministerstiev, ktoré sa voči povinnému očkovaniu zatiaľ ohradilo, bol rezort práce pod vedením Milana Krajniaka (Sme rodina). Pripisuje to dobrému zvládnutiu pandémie za posledné obdobie.
„Zo zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb, ktorí požiadali o skupinovú formu očkovania, bolo k 2. augustu zaočkovaných prvou dávkou 40 790 ľudí (100 %), druhú dávku dostalo 40 688 osôb (99,65 %),“ uviedla pre TREND Michaela Slivková Kirňaková, hovorkyňa rezortu práce.
Očkovaní dopredu kolón, ďalší do karantény. Návrat z dovoleniek Slovákov i Čechov bude odlišný
Aj preto sa budú brániť akémukoľvek podmieňovaniu prítomnosti zamestnancov či klientov v týchto zariadeniach očkovaním proti covidu. Je otázne, či rezort práce zotrvá na svojom názore aj v prípade zhoršenia situácie, alebo neskôr „otočí“.
Strana Sme rodina pod vedením Borisa Kollára, ktoré daný rezort vedie, bola jediným najhlasnejším odporcom Lengvarského novely zákona o verejnom zdraví, schválenej koncom júla. Tá zaviedla pravidlá do prevádzok a na verejné podujatia pre zaočkovaných a nezaočkovaných, najmä pri zhoršení epidemiologickej situácie.
Nakoniec, po „vybojovaní“ istých ústupkov v rámci antigénového a PCR testovania, na ktoré prispeje aj štát, novelu predsa len podporila.
Hlavne dobrovoľnosť, tvrdia dva rezorty
Dva rezorty sú zatiaľ prevažne za dobrovoľnosť, a to rezort spravodlivosti a zdravotníctva. Prípadnú diskusiu o povinnom očkovaní si vieme predstaviť, napríklad pri povolaniach nevyhnutných na chod štátu, alebo pre dosiahnutie kolektívnej imunity, uviedla pre TREND Henrieta Kunová z tlačového odboru rezortu spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej (Za ľudí) s tým, že nevedú štatistiku zaočkovanosti zamestnancov.
Tretia vlna zmetie nepripravených. Nezamestnanosť láme rekordy, sme najhorší medzi štátmi V4
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský viackrát médiám potvrdil, že súhlasí s filozofiou dobrovoľného očkovania proti covidu a nie je zástancom nútenia zdravotníckych pracovníkov do vakcinácie.
- Aká je situácia v zahraničí v oblasti zdravotníctva?
• Situácia sa v tomto smere v mnohých štátoch vyostruje najmä pre zdravotnícky personál.
• Niektoré vlády začali vyvíjať nátlak na tých, ktorí sa nedali zaočkovať, spravidla to zdôvodňujú verejným záujmom.
• V Taliansku čaká až 45-tisíc zdravotníkov, ktorí odmietli povinné očkovanie proti covidu, nútená neplatená dovolenka.
• Nezaočkovaní zdravotníci majú v Maďarsku ešte necelý mesiac na to, aby si dali pichnúť aspoň jednu dávku vakcíny, ak chcú pracovať v danom sektore.
• Americký štát Kalifornia nariadil povinné očkovanie 2,2 miliónom zdravotníckym pracovníkom v nemocniciach a opatrovateľských domovoch, a to do 30. septembra. Ich profesijné organizácie vo svete s povinným očkovaním spravidla nemajú problém.
• Tisíce zdravotníkov v zahraničí teda stoja pred rozhodnutím zaočkovať sa alebo zmeniť prácu, prípadne opustiť krajinu.
Ako pre TREND následne uviedla hovorkyňa Zuzana Eliášová, v prvotných fázach očkovania boli zdravotníci pracovníci priorizovaní. „V súčasnosti sa v registrácii na očkovanie neuvádza povolanie očkovanej osoby, preto nie je možné jednoznačne určiť počet zaočkovaných zdravotníckych pracovníkov. Podľa nášho anonymizovaného dotazníka zaočkovanosť zdravotníckeho personálu v ústavných zariadeniach je na úrovni zhruba 76 percent,“ dodala.
Niekde dajme „povinnosť“, tvrdia rezorty obrany i vnútra
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?