Zaočkovanie celej populácie Spojeného kráľovstva proti ochoreniu Covid-19 môže podľa expertov trvať rok aj v prípade, že sa uskutoční bez prerušení, informovala v utorok na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Rozsah programu očkovania by nemal byť podcenený, uviedol Jeremy Farrar - člen poradného orgánu britskej vlády pre núdzové situácie (SAGE). Farrar na to upozornil spolu s profesorom Timom Cookom, expertom v oblasti anestéziológie a intenzívnej medicíny.

90-ročná Margaret Keenan, prvá pacientka vo Veľkej Británii, ktorá dostala vakcínu Pfizer-BioNTech, podanú zdravotnou sestrou May Parsonsovou z University Hospital, Coventry
Neprehliadnite

Spojené kráľovstvo ako prvá krajina na svete začala s očkovaním proti Covid-19

Poskytnutie dvoch dávok vakcíny každému obyvateľovi Británie potrvá podľa nich takmer jeden rok v prípade, ak každé z očkovacích stredísk zaočkuje 500 ľudí denne, päť dní v týždni bez prerušení v súvislosti s dodávkou vakcín. Rýchly vývoj vakcín obaja experti označili za „významný úspech", no dodali, že Británia má pred sebou ešte dlhú cestu.

Zaočkovanie 80 percent populácie podľa nich poskytne vyhliadky na dosiahnutie kolektívnej imunity. To by „znížilo mieru šírenia vírusu v spoločnosti na veľmi nízku úroveň a chránilo by to zaočkovaných a aj tých, ktorí zaočkovaní nie sú". Farrar a Cook takisto upozornili, že vakcíny nebudú „konečným riešením" v súvislosti s ochorením Covid-19.

Vakcíny na to, aby boli úspešné, musia spĺňať tri ciele, uvádza na svojej webovej stránke televízia ITV s odvolaním sa na vyjadrenia Farrara s Cookom. Mali by ochrániť jednotlivca pred možným nakazením, zabrániť, aby nákaza u ľudí, ktorí sú už infikovaní, prerástla do vážneho ochorenia, a zabrániť prenosu ochorenia na ďalšie osoby. „Či sa podarí dosiahnuť všetky tri ciele už prvou generáciou vakcín, nie je známe. Je to však nevyhnutné na dlhodobý úspech programu očkovania," uviedli.

KK27 New York - Na archívnej snímke z 9. novembra 2020 svetové sídlo Pfizeru v NewYorku.  Spoločnosti Pfizer a BioNTech požiadajú americký úrad na kontrolu potravín a liekov FDA (Food and Drug Administration) o povolenie na núdzové použitie pre svoju vakcínu proti novému koronavírusu. FOTO TASR/AP
FILE - In this Nov. 9, 2020, file photo, an ad for COVID-19 testing reflects on glass at a bus stop, as pedestrians walk past Pfizer world headquarters in New York. On Friday, Nov. 20, 2020, Pfizer has
Neprehliadnite

Vakcína spoločností Pfizer a BioNTech proti Covid-19 je podľa FDA účinná

Britský Úrad pre reguláciu liekov (MHRA) v utorok 2. decembra oznámil, že vakcína od spoločností BioNTech a Pfizer je bezpečná na všeobecné použitie. Spojené kráľovstvo si objednalo 40 miliónov dávok tejto vakcíny a prvých 800-tisíc je od utorka 8. decembra k dispozícii pre prvú fázu očkovania. Margaret Keenanová, 90-ročná seniorka, sa 8. decembra stala prvou zaočkovanou Britkou, pripomína Sky News.