Štúdia austrálskej vlády zistila, že plne zaočkovaní ľudia majú 16-krát menšiu pravdepodobnosť, že skončia na jednotke intenzívnej starostlivosti, alebo zomrú na covid-19 ako tí, ktorí nie sú zaočkovaní, uvádza portál bloomberg.com.

Takmer 16 zo 100-tisíc ľudí, ktorí ešte nedostali vakcínu proti covidu, skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti, alebo zomrelo po nákaze vírusom.

Pre porovnanie tak skončil menej ako jeden zo 100-tisíc, ktorí boli plne zaočkovaní. Vyplýva to z údajov zhromaždených zdravotníckymi úradmi v austrálskom Novom Južnom Walese.

Pribúdajú dôkazy o účinnosti vakcín

Austrália využívala vysoko účinné mRNA vakcíny, ktoré vyvinuli spoločne Pfizer a BioNTech, podobnú vakcínu od Moderny, a tiež vektorovú vakcínu od Oxfordskej univerzity a spoločnosti  AstraZeneca, pripomína bloomberg.com.

Výsledky štúdie zvyšujú množstvo dôkazov, že ochrana vakcínami proti ťažkému priebehu ochorenia a úmrtiu pretrváva, aj keď ubúdanie ochranných protilátok časom umožňuje ďalšie infekcie.

Údaje zozbierané v Texase ukázali, že neočkovaní ľudia mali 20-krát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na vírus ako tí, ktorí boli plne chránení.

Zmierniť tlak na nemocnice

Hromadné očkovanie zmierňuje tlak, ktorý covid spôsobuje miestnym systémom zdravotnej starostlivosti, zabraňuje preplneným nemocniciam a rastúcemu dopytu po intenzívnej starostlivosti a ventilácii – to sú všetko charakteristické znaky krízy v mnohých krajinách počas prvých dní pandémie.

Údaje zhromaždené z Nového Južného Walesu tiež ukázali, že očkovanie znížilo riziko infekcie viac ako 10-násobne v priebehu dvoch týždňov v porovnaní s tými, ktorí neboli očkovaní. Očkovanie sa zdalo byť účinnejšie pri potlačovaní vírusu medzi tínedžermi, v porovnaní so staršími ľuďmi.

Na snímke premiér Eduard Heger počas tlačovej konferencie k aktuálnej politickej situácii 28. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Na núdzový stav a povinné očkovanie nie je politická vôľa, povedal premiér