Novela zákona o ochrane pred požiarmi ukladá majiteľom domov s komínmi povinnosť vykonať kontrolu komínov aj dymovodov s napojeným vykurovacím telesom minimálne raz ročne.

Vyčistený komín však zaisťuje nielen vyššiu ochranu pred požiarom, ale aj lepšie prúdenie vzduchu. Portál Daibau upozorňuje na to, že každý milimeter usadeniny vo vnútri komína zvyšuje spotrebu energie o 3 až 5 percent.

Nešťastie v podobe vyhorenia

Téme sa venoval aj spravodajský portál TV Markíza, ktorý takisto poukazuje na to, že nečistý komín neposkytuje potrebný výkon.

„Pravidlá sú stanovené jasne - ak máte na komínové teleso pripojené spotrebiče s tepelným výkonom do 50 kW, čo má väčšina domov a bytov, a kúrite tuhým alebo kvapalným palivom, tak je potrebná profesionálna kontrola a čistenie každé štyri mesiace. O niečo menej, každých šesť mesiacov, je nutné kontrolovať komíny bez vložky, na ktoré sú napojené spotrebiče na plynné palivá. S vložkou len raz za rok,“ povedal pre Markízu Miroslav Ledecký, prezident Komory kominárov.

Zároveň dopĺňa, že ak začíname kúriť už v októbri a končíme v marci, je potrebné kominára zavolať dvakrát.

Ak čistenie komína zanedbáme, hrozí podľa Ledeckého nešťastie v podobe vyhorenia. „A keďže budete mať potvrdenie od kominára staršie, ako stanovuje vyhláška, škody vám poisťovňa nepreplatí,“ upozorňuje Slovákov, ktorým odkazuje, že im pri zanedbaní povinnosti hrozí pokuta, či trestné stíhanie.

Nezískate potrebné teplo

Čistenie komína by sme však podľa prezidenta Komory kominárov nemali zanedbávať aj z iného dôvodu. Ledecký vysvetlil, že v prípade nečistého komína hrozí zadechtovanie a nízka účinnosť spaľovacieho procesu.

„To znamená, že keď je zanesený komín, tak nám to nehorí tak, ako by malo horieť. Inak povedané, drevo alebo iné palivo spaľujete, no nezískavate také teplo, aké by vám mal spotrebič poskytnúť. Nemá efektivitu,“ objasnil pre TV Markíza.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke príprava palivového dreva na zimné kúrenie v dome v Čabradskom Vrbovku v okrese Krupina 15. októbra 2022. Súčasná energetická kríza spojená s ruskou agresiou na Ukrajine zvyšuje v celej Európe tlak na cenu dreva. Občania sa potrebujú zásobiť pred zimou drevom na vykurovanie svojich domov. Panuje strach z energetickej krízy, kvôli ktorému mnohí nakupujú drevo aj do zásoby. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Strednú Európu zasiahla energetická chudoba. Ľudia budú páliť hocičo, aby sa udržali v teple