Zamrežovať Digital Park nepomôže

Spôsob, akým Penta robí biznis s politikmi, odmeňuje duch slovenských zákonov odňatím slobody. K tomuto tvrdeniu nabádajú nielen populárne prepisy odpočúvaní (spisy Gorila), ale aj zistenia, ktoré TREND publikoval pred pol rokom v súvislosti s aktivitami skupiny v zdravotníctve.

Pre tých, čo veria, že sa niečo vyrieši, keď sa z Digital Parku (sídlo Penty v bratislavskej Petržalke) spraví detašované pracovisko leopoldovského nápravného zariadenia, však zopár kontroverzných myšlienok. Keď robí biznis so štátom Brhel, Paška, Široký, Slota, Poór alebo Výboh, zostane po nich obnažená štátna pokladnica.

Keď robí politicky vylobovaný biznis Penta, okrem marže, ktorú vytiahne z verejných financií, po nej zostane napríklad sieť efektívnejších polikliník, dostupnejších lekární alebo konkurencieschopných fabrík. Keby v časoch, keď operatívci z SIS vyrábali Gorilu, predala vláda železničné Cargo rovno Pente, dnes by mala krajina o jeden veľký problém menej a o pár miliónov eur v pokladnici viac. A ešte korenistý bonus – na Slovensku by bolo trochu menej korupcie. Akokoľvek zúbožené, železničné spoločnosti sú v súčasnosti dostatočne lukratívne, aby boli rozdelené medzi viaceré politické strany, hoci formálne patria pod ministerstvo dopravy. Ťažko veriť, že si ich strany rozdelili z lásky k vláčikom.

Čo z toho všetkého vyplýva? Sklamem pragmatikov, ktorí veria, že je prijateľné, keď sa podvádza miki-slávo-štýlom, ak to má – na rozdiel do ficovsko-mečiarovsko-slotovského štýlu – pozitívne externality. S tým sa prosto nemožno stotožniť. Nielen z etických, ale aj z ekonomických dôvodov. Kultivovanejšia korupcia je stále len korupcia a tá si svoju daň od krajiny vždy vypýta.

Sklamem tiež fanúšikov škandinávskych modelov, ktorí veria, že problém je v pár politikoch, a pri dostatočnej transparentnosti sa všetko na dobré obráti. Medzirezortné pripomienkovacie konania sú dnes cez web stopovateľné, funguje aj register verejných zmlúv. Avšak odhaliť všetky nuansy a skryté zámery v týchto dokumentoch je práca pre jedno kompletné ministerstvo.

Samozrejme, nemožno poľaviť. Treba ďalej vyvíjať tlak na to, aby sa podozrenia prešetrili a za pochybenia či trestné činy vyvodila zodpovednosť, akokoľvek to vyzerá na vopred prehratý boj. No bojovať treba na viacerých frontoch, vrátane preventívnych. Pre jeden z najskorumpovanejších štátov v Európskej únii bude lepšie, keď sa vplyv štátneho aparátu na chod krajiny bude znižovať. Hoci politikom a ich nominantom sa to páčiť nebude, pretože oni veľkú aparatúru milujú. Čo najštíhlejší štát nie je ideologická voľba, ale racionálna protikorupčná politika.

Viac o kauze Gorila čítajte v novoročnom vydaní TRENDU 1/2012, ktoré vyjde zajtra.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.