Podľa Štatistického úradu SR je v Košickom kraji bez práce takmer každý piaty človek v produktívnom veku, ktorý nemá objektívny dôvod nepracovať. Len o málo lepšie je na tom Prešovský kraj.

No predstava o východnom Slovensku ako o regióne, kde sa v zástupoch čaká na akékoľvek pracovné miesto, je zavádzajúca. Trend, že za dobrou prácou treba ísť do Bratislavy, sa stáva minulosťou, tvrdia personalisti najväčšej slovenskej personálnej agentúry Trenkwalder.

Hoci nezamestnanosť je v porovnaní so západom stále vyššia, obsadiť špecializované i manažérske pozície je prinajmenšom rovnako ťažké. Ak nie ťažšie.

Prečiarknutý hrad

Na východe v poslednom roku pribúda množstvo pozícií v oblasti informačných technológií. Centrá vývoja softvéru či outsourcingu služieb vo východoslovenskej metropole buduje viacero globálnych spoločností – Siemens PSE, Ness, T-Systems.

Zamestnávatelia: Východniari, vráťte sa!

Nehovoriac o menších lokálnych firmách, ktoré sa takisto obzerajú po programátoroch, administrátoroch či konzultantoch. Ponuka pracovných príležitostí tak vysoko prevyšuje možnosti tamojšieho pracovného trhu. Šéfovia podnikových ľudských zdrojov hovoria o kríze.

Ako si s ňou poradiť? Softvérový dom Siemensu láka na východ ľudí z Bratislavy. Tých, ktorí do hlavného mesta prišli študovať a po absolvovaní univerzity tam ostali. Ako aj tých, ktorí sa prisťahovali za prácou.

Aby ich upútal, na jar spustil kampaň s názvom Priatelia, tak poďme domov! Logo prečiarknutého Bratislavského hradu sa objavilo na lavičkách, vo vlakoch, na internetových stránkach.

Z pohľadu tradičných marketingových ukazovateľov Siemens vyhodnotil akciu ako úspešnú – na prvý pohľad háklivý námet zaujal. Koľko uchádzačov o prácu v košickom centre je priamo z východu a koľkí sa na výzvu vrátili z Bratislavy, to si však vo firme nezapisovali.

I keď na niekoľko navrátilcov si z pohovorov si personálna riaditeľka Eva Rošková pamätá. Siemens pritom verboval ľudí nielen pre košické pracovisko, ale hľadal pracovníkov aj do pobočiek v Žiline a v Piešťanoch. Obsadiť miesto na východe bolo náročnejšie, dodáva E. Rošková.

Bonusy

Odborníkov vracajúcich sa z Bratislavy do regiónov, z ktorých pochádzajú, predsa len pribúda, i keď len pozvoľne. „Zamestnanci získajú skúsenosti a istú mieru odbornosti. A nezriedka sa stáva, že po dvoch-troch rokoch sa rozhodnú vrátiť do regiónu,“ potvrdzuje šéfka ľudských zdrojov Soitronu Denisa Očenášová Moravská.

Vracajú sa aj napriek slabším finančným podmienkam v regiónoch a menej zodpovednej funkcii. Je to spôsobené najmä záujmom o návrat do regiónu, k rodine a priateľom, myslí si.

Dôvod môže byť ešte prozaickejší – podstatne nižšie životné náklady ako v Bratislave. Už len preto, že nehnuteľnosti sú oproti hlavnému mestu na polovičnej či tretinovej úrovni.

Budúcnosť bude východniarom priať. Súťaž o nadpriemerne vzdelaných ľudí sa v Bratislave stupňuje, lebo práce s vysokou pridanou hodnotou pribúda aj v hlavnom meste. Firmy preto hľadajú spôsob, ako prilákať ľudí zo vzdialenejších regiónov.

Spôsob, ako sa vyhnúť rýchlemu zvyšovaniu miezd pre všetkých zamestnancov. Jedným z nich sú relokačné bonusy – príspevky na bývanie tým, ktorí do Bratislavy prichádzajú zďaleka.

Pre peniaze

Pozície v informačných technológiách nie sú jediné, pri ktorých zamestnávatelia na východe narážajú na problémy. Viceprezident U.S. Steelu Košice pre ľudské zdroje Miroslav Kiraľvarga tiež potvrdzuje, že situácia na trhu práce sa v posledných rokoch podstatne zmenila.

Proces výberu sa komplikuje: „Čoraz ťažšie sa obsadzujú vysokokvalifikované technické pozície, v IT, vo vývoji a výskume, v energetike.“

Podobnú skúsenosť majú aj vo Východoslovenskej energetike. „Vzhľadom na špecifické podmienky východného Slovenska evidujeme nedostatok kvalitných uchádzačov na niektoré kľúčové odborné pozície,“ hovoria tamojšie personalistky Diana Legdanová a Monika Löfflerová.

Regióny budú podľa nich súťažiť nielen o technické profesie, ale napríklad aj o odborníkov v oblasti medzinárodných účtovných štandardov.

Ťažko sa obsadzujú aj riadiace pozície. Potenciálnych manažérov, ktorí majú skúsenosti, najlepšie z medzinárodných firiem, na východe niet. A získať manažérov zo západného Slovenska býva zvyčajne komplikované.

Máloktorá firma, ktorej sa to podarí, je o tom ochotná hovoriť nahlas. Mnohé by totiž museli priznať, že top manažér na východe ich môže stáť viac ako v Trnave, Nitre alebo Bratislave.

Že ho musia preplatiť. Podľa zistení TRENDU sa to robí bežne. Vyhlásenia manažérov o tom, že na východ ich ženú nové výzvy, neobvyklé projekty a možnosť zdokonaliť sa, treba preto brať s rezervou.

Ilustračné foto - Andrej Balco