U susedov znižujú teploty vykurovania. Viete, ako je na tom Slovensko?
Zamestnávatelia môžu teplotu na pracovisku znížiť už teraz. Sveter do prace si určite pribalia pracovníci verejnej správy
1/10 Podľa čoho sa určuje minimálna teplota na pracovisku?
Minimálne prípustné teploty sa určujú podľa príslušných tried práce, ktoré sa rozdeľujú na veľmi ľahké práce (administratíva) až na ťažké práce. Príslušná trieda práce sa určuje v rámci posudzovania zdravotného rizika, čo je povinnosťou zamestnávateľa v spolupráci s pracovnou zdravotnou službou.
2/10 S rastúcou fyzickou záťažou minimálna teplota na pracovisku:
Úrad verejného zdravotníctva vysvetľuje, že zamestnávateľ musí v chladnom období dodržiavať minimálne prípustné teploty, ktoré zohľadňujú energetickú náročnosť vykonávaných prác. Platí pritom rovnica, v rámci ktorej sa minimálna prípustná teplota pre chladné obdobie roka sa s energetickou náročnosťou práce znižuje
3/10 Pri akej minimálnej teplote môžu pracovať zamestnanci v administratíve?
Pracovníkom v administratíve, ktorí napríklad vykonávajú prácu na počítači, kreslia alebo sa venujú účtovníctvu, môže zamestnávateľ znížiť teplotu v miestnosti na 20 stupňov Celzia. Výnimkou sú pracovníci vo verejnej správe. Nové vládne opatrenia na úsporu energií im ju znížia na 19 stupňov Celzia.
4/10 Pri akej minimálnej teplote môžu pracovať zamestnanci, ktorí vykonávajú fyzicky náročné práce?
Pracovníci, ktorí vykonávajú fyzicky náročné práce, môžu pracovať pri minimálnej teplote 10 stupňov Celzia. Ide predovšetkým o ľudí, ktorí nosia ťažké materiály, pracujú s lopatou či kladivom, pília alebo inak opracovávajú drevo, nosia ťažké náklady alebo kladú betónové panely. Ide o práce, ktoré vyhláška Ministerstva zdravotníctva č.99/2016 Z.z. zaraďuje do tretej a štvrtej triedy.
5/10 Môžu zamestnanci, ktorí vykonávajú fyzicky náročné práce, pracovať aj pri teplotách nižších ako 10 stupňov Celzia?
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č.99/2016 Z.z. umožňuje vykonávať zamestnancom prácu aj pri teplotách nižších ako 10 stupňov Celzia. Zamestnávateľ je však v takomto prípade povinný zabezpečiť im ochranný odev a obuv chrániacu pred chladom, ako aj ohrievareň či rukavice.
6/10 Môže zamestnanec pracovať aj pri mínusových teplotách?
Pri dlhšej práci, vykonávanej pri teplote nižšej ako 10 stupňov Celzia, má zamestnanec nárok na prestávky v práci na ohrievanie. Pri teplote do štyroch stupňov Celzia pritom jeden pracovný úsek nesmie presiahnuť tri hodiny. So znižujúcou teplotou sa pracovné úseky skracujú.
7/10 Môže zamestnávateľ v rámci šetrenia nákladov nariadiť povinnú prácu z domu?
Súčasná legislatíva nedovoľuje zamestnávateľom nariadiť svojim zamestnancom prácu z domu kvôli šetreniu energií. Výnimku tvorí výlučne obdobie mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a obdobie dvoch mesiacov po ich odvolaní. To sa však týka iba opatrení na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení alebo pri ohrození verejného zdravia, ktoré nariaďuje na to kompetentný orgán. Zjednodušene povedané povinnú home office môže zamestnávateľ požadovať počas pandémie, nie kvôli šetreniu nákladov.
8/10 Môže sa zamestnávateľ na práci z domu so zamestnancami dohodnúť?
Ak sa na home office zamestnávateľ riadne dohodne so všetkými zamestnancami, môže ich poslať pracovať z domu a nemusí na pracovisku zabezpečovať teplotu nariadenú vyhláškou. Povaha práce to však musí dovoľovať. Stačí však, aby sa zamestnávateľ s čo i len jedným zamestnancom na home office nedohodol a je pre neho povinný zabezpečiť stanovenú teplotu v mieste výkonu jeho práce. V opačnom prípade by šlo o prekážku na strane zamestnávateľa.
9/10 Môže sa zamestnanec na zamestnávateľa sťažovať, ak mu je na pracovisku zima?
Zamestnanec sa na zamestnávateľa pre zimu na pracovisku sťažovať môže. Nesmie však ísť o jeho subjektívny pocit, ale o nedodržanie teploty, ktorú stanovuje vyhláška. Ak k tomu nedošlo, ide o prekážku na strane zamestnávateľa.
10/10 Má zamestnanec nárok na home office, ak zamestnávateľ nevie na pracovisku zabezpečiť požadovanú teplotu?
Pri nedodržaní požadovanej teploty zamestnancovi automaticky nárok na prácu z domu nevzniká. Ide o prekážku na strane zamestnávateľa, ktorú zákonník práce väčšinou rieši náhradou mzdy.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: Shutterstock,Veríme, že ste sa niečo užitočné naučili
Tvoj výsledok Len tak ďalej
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili
Tvoj výsledok Gratulujeme
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili