Verejný sektor na Slovensku zamestnáva približne 469-tisíc ľudí a ich počet za posledných 15 rokov vzrástol o viac ako 100-tisíc. Predstavujú náklady na úrovni troch miliárd eur zo štátneho rozpočtu, upozornila Republiková únia zamestnávateľov.

„Od roku 2009 zamestnanosť vo verejnej správe neprestajne stúpa, a to bez reálnej potreby vyšších výkonov. Nikto tento trend nebrzdí a nerealizuje ani dostatočné opatrenia na zefektívnenie výkonu činností,“ zdôraznil prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga. Každý piaty zamestnanec na Slovensku pracuje vo verejnom sektore a v posledných rokoch sme podielom zamestnaných v tejto oblasti prekonali priemer krajín EÚ.

„Zatiaľ čo priemerná mzda bola v roku 2022 len o 11 percent vyššia ako v súkromnom sektore, celkové náklady práce na zamestnanca až približne o 20 percent, čo znamená, že vo verejnom sektore sú štedrejšie dobrovoľné sociálne príspevky zamestnávateľov. Preto je na najbližšie konsolidačné roky 2025 až 2027 namieste šetrenie zo strany štátu v tejto oblasti,“ zdôraznil hlavný ekonóm RÚZ Alexander Karšay.

RÚZ navrhuje konkrétne opatrenia. V budúcnosti treba monitorovať vývoj miezd na konkrétnych pozíciách verejného sektora a dbať, aby sa výrazne neodlišovali od porovnateľných v súkromnom sektore. Jednou z účinných alternatív je aj zníženie počtu zamestnancov pri reorganizácii procesov a väčšom využití moderných technológií.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Firmy plánujú viac prijímať než prepúšťať. Cudzincov si školia