Slovenská zamestnanosť klesla v druhom štvrťroku 2009 najviac za posledných desať rokov. Ako informoval Štatistický úrad, znížila sa medziročne o 1,3 percenta, čo znamená, že na Slovensku bolo v období od apríla do júna zamestnaných takmer 2,2 milióna osôb.
Podľa Miroslava Beblavého z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť sa bude situácia na trhu práce vplyvom krízy ďalej zhoršovať nielen v tomto ale aj v budúcom roku. Predstaviteľ inštitúcie vyhlásil, že aktívne sa na zhoršovaní situácie bude podieľať aj kabinet Roberta Fica.
"Je nepochopiteľné, že vláda chce v tejto situácii zaviesť dvojicu opatrení, ktoré ohrozia desaťtisíce pracovných miest," povedal. Problematickými zmenami sú podľa neho zvýšenie minimálnej mzdy o 8 percent na 320 eur a rozširovanie uplatňovania kolektívnych zmlúv na celé odvetvia aj bez vedomia podnikov či zamestnancov, ktorých sa dokumenty týkajú.
"V čase krízy, keď si mnohé firmy nemôžu dovoliť zvýšiť platy ani o euro, môže vynútené zvyšovanie miezd skomplikovať život desiatkam až stovkám zamestnávateľov s nedozerným dopadom na zamestnanosť. Ohrozí to nielen ľudí s najnižšími príjmami, ale všetkých, pretože vinou ustanovení Zákonníka práce, ktoré zaviedla Ficova vláda, sa nezvyšujú o 8 percent len najnižšie platy, ale aj takzvané minimálne mzdové tarify, ktoré platia pre všetkých zamestnancov," komentoval M. Beblavý plán kabinetu na zvýšenie minimálnej mzdy.
Predstaviteľ SGI rovnako ako nedávno TREND upozornil aj na problém pri rozširovaní kolektívnych zmlúv, ako ho navrhuje vláda. Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa totiž určujú napríklad aj to, ako sa zvyšujú mzdy či príplatky. "Doteraz sa rozširovanie dialo po jednotlivých firmách, takže sa vždy dali robiť výnimky a kompromisy. Podľa navrhnutého zákona to už možné nebude, čo môže mať za následok, že kolektívne zmluvy dohodnuté prosperujúcimi firmami položia zvyšok odvetvia," povedal M. Beblavý.
"Obe tieto opatrenia by boli veľmi rizikové aj v čase prosperity. Ich zavádzanie v čase krízy je však úplne nepochopiteľné," uzavrel M. Beblavý.
Foto na titulke - Flickr.com