Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.

Zamestnanca nitrianskej pobočky ČSOB a jeho komplica zatkla a obvinila polícia. Zamestnanec mal štyri roky vyberať z banky peniaze z fiktívnych vkladov, z ktorých časť použil na stávkovanie. Na prípad upozornil v pondelok server Čas.sk.

„Sudca obidvoch obvinených vzal do vyšetrovacej väzby," cituje nitriansku krajskú policajnú hovorkyňu Boženu Bruchterovú server.

Zamestnanec banky Gejza G. mal celkovo banke spôsobiť škodu za 297-tisíc eur. Najmä tak, že vyberal z banky peniaze z fiktívnych vkladov. Navyše je podozrenie, že vložil do pokladnice banky falošné eurá v hodnote 180-tisíc eur. Podľa hovorkyne banky Zuzany Eliášovej však k úniku falošných bankoviek z banky nedošlo. Jeho komplicom bol ďalší obyvateľ Nitry Gabriel G.

„Zlyhal ľudský faktor, prípad sme odhalili v priebehu jedného dňa po udalosti,“ dodala Z. Eliášová. Teda zrejme nasledujúci deň po poslednom výbere, ktoré sa diali až do začiatku októbra.

Viac detailov k prípadu hovorkyňa banky uviesť nechcela s odvolaním sa na fakt, že prípad je v štádiu vyšetrovania.

Nie je tak jasné, ako je možné, že k fiktívnym vkladom a k následným výberom dochádzalo aj napriek takzvanému pravidlu štyroch očí, keď pri vklade aj výbere asistuje pracovníkovi banky ešte ďalší pracovník, spravidla pracovník z pokladne alebo vedúci pobočky. 

Podobné prípady podvodov zamestnancov bánk sa na Slovensku vyskytujú zriedka. Poslednou medializovanou kauzou bol prípad prepojenej skupiny dílerov spred troch rokov, ktorí vopred naplánovanou schémou opakovaného predaja štátnych dlhopisov mali obrať dve najväčšie banky, Slovenskú sporiteľňu a VÚB banku, o státisíce eur. Už neoficiálne banky z času na čas ukončia spoluprácu s niektorými svojimi manažérmi kvôli špekulovaniu s províziami za hypotekárne úvery.

Opäť v Nitre to skúšali podvodníci na ČSOB aj vlani v decembri. Na jednom tamojšom a na jednom bratislavskom bankomate nainštalovali špeciálne zariadenie, ktoré kopíruje údaje z platobných kariet pri ich použití v bankomate. Ide o takzvaný skimming. Následne sa vďaka dátam zhotovia falošné platobné karty, ktoré sa špekulanti spravidla v už exotickejších krajinách snažia použiť na výber hotovosti.