Utorkové ostreľovanie poškodilo záložné elektrické vedenie v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine. Podľa agentúry Reuters to v stredu uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).
Poškodenie jedného z troch záložných elektrických vedení nemalo žiadny bezprostredný vplyv, pretože elektráreň už bola odpojená od siete.
Zabránia katastrofe odstavením elektrárne?
Z troch záložných elektrických vedení, ktoré spájajú Záporožskú elektráreň s neďalekou tepelnou elektrárňou, je teraz jedno poškodené a ďalšie dve sú odpojené. Experti z MAAE o tom informovali ukrajinský personál, ktorý zariadenie obsluhuje.
Inšpektori MAAE prišli minulý týždeň na niekoľkodňovú misiu na Ukrajinu pre obavy o bezpečnosť najväčšej európskej jadrovej elektrárne. MAAE v utorok zverejnila správu, v ktorej informovala o výsledkoch svojej misie.
Inšpekcia podľa správy zaznamenala škody v blízkosti reaktorových budov aj poškodenú infraštruktúru areálu. MAAE tiež uviedla, že v elektrárni potvrdili prítomnosť ruských vojakov a vojenských vozidiel a vybavenia. Napríklad na prízemí turbínových hál prvých dvoch blokov bolo niekoľko vojenských nákladných automobilov, čo správa dokladá aj fotografiami. Medzinárodná agentúra tak vyzvala na ukončenie bojov v areáli juhokrajinského zariadenia a v jeho okolí.
Lavrov žiada vysvetlenie k správe MAAE
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov žiada dodatočné vysvetlenia k častiam správy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) o situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ruskom okupovanom území Ukrajiny. Informovala o tom v stredu agentúra Interfax.
,,Je potrebné ďalšie vysvetlenie, pretože v správe je množstvo otázok. Nebudem ich teraz vymenovávať, ale požiadali sme o objasnenie generálneho riaditeľa MAAE," povedal Lavrov.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová predtým obvinila Západ z vytvárania tlaku na inšpekciu MAAE v elektrárni.
Ruský prezident Vladimír Putin v stredu vo Vladivostoku vyhlásil, že v areáli elektrárne nie je žiadne ruské vojenské vybavenie. Správa MAAE pritom hovorí o opaku. Šéf Kremľa obvinil Ukrajinu z ostreľovania jadrového zariadenia a ohrozenia jej bezpečnosti.
Žiadajú demilitarizovanú zónu
Kyjev aj Moskva sa vzájomne obviňujú z ostreľovania areálu elektrárne a z útokov v jeho blízkosti. Šéf MAAE Rafael Grossi situáciu v elektrárni prirovnal v obave z jadrovej katastrofy k hre s ohňom a vyzval na vytvorenie ,,ochranného štítu alebo bubliny okolo zariadenia".
Za vznik demilitarizovanej zóny okolo elektrárne sa vyslovil aj generálny tajomník Antonio Guterres. Návrh ale v minulosti Moskva opakovane odmietla.
Ukrajinský starosta mesta Enerhodar, pri ktorom elektráreň stojí, povedal, že dve miestne štvrte sú pre ruské ostreľovanie bez elektriny a navyše niekoľko mesiacov aj bez plynu. Niektoré oblasti mesta sú tak na pokraji humanitárnej katastrofy, varoval starosta Dmytro Orlov.
Odstavenie elektrárne je otázne
Ukrajina v stredu uviedla, že možno bude musieť elektráreň odstaviť, aby zabránila katastrofe, a vyzvala obyvateľov v blízkych oblastiach, aby sa v záujme vlastnej bezpečnosti evakuovali.
Šéf ukrajinského úradu pre jadrovú bezpečnosť Oľah Korikov vyjadril pritom obavy ohľadom stavu zásob nafty, ktorá sa používa v záložných generátoroch.