Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A než príde víkend, stratia sa vo víre internetu.
V novej rubrike Záložky na víkend vám ponúkneme zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve. Cieľom je neotráviť víkendovú pohodu každodennou politikou, ale inšpirovať zaujímavými postrehmi v rôznych oblastiach ekonomiky. Príjemné čítanie.
Tlak na väčší počet žien vo vedení firiem chápeme hlavne ako snahu EÚ o politickú korektnosť. Obľúbený autor v rubrike týždenníka TREND Knihožrút, Tim Harford, v stĺpčeku pre FT zhŕňa najnovšie ekonomické výskumy, ktoré ukazujú, že väčšia diverzita v manažmente môže znamenať i vyššie zisky.
O tom, ako Jeff Bezos zinovuje mediálny svet po kúpe Washinton Post, sa už popísalo veľa komentárov. John Cassidy ponúka v New Yorkeri skeptickejší pohľad, podľa ktorého je Bezos menej filantrop a viac Babiš.
Jeff Bezos Zdroj: SITA/AP
Meno Vaclava Smila, emigranta z roku 1968, možno veľa ľudí nepočulo. Počul ho však Bill Gates a je to jeden z autorov, na ktorého nové knihy sa najviac teší. Rozhovor s kanadským profesorom, ktorého – zdá sa – zaujíma úplne všetko, ponúka magazín Quartz.
Až sa zas niekto bude rozčuľovať, prečo ekonómovia nepredvídali krízu, odporučte ho na skvelý stĺpček Johna Kaya z Financial Times. Porovnáva ekonomické predpovede s predpoveďou počasia.
Čo sa stane, keď sa sociológovia začnú zaoberať správaním obchodníkov na burzách? Dozvedia sa zaujímavé veci. Napríklad to, že Malajzijci – jeden z horúcich trhov pre svetové investície – pokladajú zahraničných investorov za idiotov. Viac v článku Businessweeku.
Zdroj: SITA / AP
Už päť rokov politici v USA aj EÚ presviedčajú, že receptom proti opakovaniu krízy je dôkladnejšia regulácia. Adam Davidson – spolutvorca skvelej relácie Planet Money amerického rádia NPR – argumentuje, že krajiny recesiu nakoniec nedokázali využiť nato, aby reguláciu skvalitnili. A presviedča, že schodnejšou cestou pre všetkých by bolo zjednodušenie, nie sprísnenie pravidiel.
Je úplne jedno, akú najväčšiu hlúposť ste v opitosti spravili, na Charlesa Jenkinsa nemáte. Po desiatich pivách prebehol v roku 1965 z Južnej do Severnej Kórey. A z komunistickej diktatúry sa vymanil až po 40 rokoch. Najnovšie vydanie The Atlantic ponúka príbeh vojaka, ktorý zradil USA i Severnú Kóreu.
Kniha týždňa
Severnej Kórey sa týka i odporúčanie na knihu. Poradca Bieleho domu pre Áziu Victor Cha – so Severnou Kóreou rokoval ako spolupracovník Madeleine Albrightovej – ponúka v knihe The Impossible State detailné vysvetlenie otázky, ako je možné, že v tejto ekonomicky zdevastovanej krajine stále ľudia oslavujú a podporujú režim Kimovcov. Ponúka množstvo inak nedostupných informácií o všetkých aspektoch fungovania krajiny, od ekonomiky cez ľudské práva po vyzbrojovanie. Bizarnosti režimu síce uvádza – viete, že Severná Kórea vyrába najkvalitnejšie falošné stodolárovky na svete? – no kniha na nich nestojí. Fascinujúce čítanie.
The Impossible State