Na Slovensku sa spustil zálohový systém. Každá PET fľaša alebo hliníková plechovka označená písmenom ,,Z" bude zálohovateľná za 15 centov. Zálohujú sa všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Výnimku tvoria obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.

Na pondelňajšej tlačovej konferencii o tom informovali minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), generálna riaditeľka Správcu zálohového systému Mária Trčková a riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvai.

Ofenzíva ministerstva proti špine

Budaj uviedol, že toto je prelomový okamih, pretože PET fľaše a hliníkové plechovky zamorovali slovenské lesy.

Začatie testovacej fázy zálohovania PET fliaš a plechoviek
Neprehliadnite

Krok k čistejšej prírode, začíname so zálohovaním PET fliaš a plechoviek

"Tieto fľaše sme chodili vyberať z jazier, zapĺňali rieky, dostávali sa do našich horských prostredí a od nás ničili potom moria a oceány," povedal. Systém zálohovania je podľa Budaja súčasťou ofenzívy ministerstva proti špine, proti odpadu na Slovensku.

Na snímke prvý automat na zálohovanie PET fliaš a plechoviek počas tlačovej konferencie k jeho spusteniu v hypermarkete v Senci na Bratislavskej ulici 19. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Správca zálohovania PET fliaš prijal žiadosti o uzavretie zmluvy asi od 270 výrobcov

Ako povedala Trčková, zálohovanie je osvedčeným riešením pre viac ako miliardu nápojových obalov, ktoré sa ročne na Slovensku uvedú na trh. ,,Dnes väčšina týchto obalov končí tam, kde nemá a nevytriedené, nerecyklované a sú veľakrát voľne pohodené v prírode či v našom okolí," priblížila s tým, že práve vďaka zálohovaniu by mal byť tomuto koniec. ,,Budeme vedieť zvýšiť aktuálnu úroveň triedenia až na 90 percent a efektívne recyklovať," dodala.

Mapa odberných miest

Cena nápoja bude v obchodoch uvedená bez zálohy a distribútor musí zo zákona uvádzať cenu nápoja oddelene od zálohy obalu, ktorá sa potom nakupujúcemu zaúčtuje pri pokladnici.

Do zálohomatu by sa mali vracať nepokrčené a nepoškodené obaly. ,,Ľudia sa postupne naučia, či zálohomat zoberie aj mierne pokrčenú fľašu," povedala Morvai s tým, že ak by ju automat nevzal, môžete ju vyhodiť do žltého kontajnera na plast. 

Fľaše sa dajú vrátiť do obchodu buď formou automatizovaného odberu prostredníctvom zálohomatu, alebo v menších predajniach pri pokladni.

Do zálohovanie je na Slovensku zapojených viac ako 2000 odberných miest a počas roka by mali pribudnúť ďalšie. "Od začiatku februára zverejní správca systému mapu, kde budú odberné miesta vyznačené," povedala Morvai.

Do júna prechodné obdobie

Do júna tohto roka bude platiť prechodné obdobie, keď budú môcť ľudia na pultoch obchodov nájsť aj nápojové obaly bez písmena "Z".  "Tie sa zálohovať nemôžu," upozornila Morvai s tým, že nezálohované obaly tak ako doteraz patria do žltých kontajnerov na triedený zber.

Je preto dôležité všímať si písmeno "Z" pri čiarovom kóde a iba tieto plastové fľaše a plechovky vracať na doberné miesto. "Ťažko povedať, kde sa v ktorej sieti, predajni už zjavia novonakúpené fľaše. 'Zetkové' fľaše budú mať sumu oddelenú od 15 centov a budú zreteľne označené," poukázal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Správca zároveň ľuďom odporúča, aby vracali PET fľaše spolu s vrchnákom "Takto vieme zabezpečiť, že sa vrchnáky nebudú povaľovať a že sa naozaj zrecyklujú, pretože to ide jedným smerom k recyklátorovi," poznamenala Morvai.

Zálohovanie nebráni zbierať vrchnáky na charitu, ale podľa Budaja to je náročný spôsob zbierania finančných prostriedkov. Morvai deklarovala, že správca bude v budúcnosti spolupracovať s distribútormi a výrobcami na charitatívnych projektoch pre ľudí v núdzi.

Envirorezort bude podľa Budaja monitorovať zber obalov. Ak by správca nedodržal 90-percentnú separáciu do roku 2025, bude musieť platiť vysoké pokuty, priblížil.