Nórski majitelia fabriky Slovalco v Žiari nad Hronom stále veria, že situácia na Slovensku sa zmení a produkcia hliníka, ktorá patrí k najekologickejším na svete, sa reštartuje a bude pokračovať vo výrobe aj napriek vysokým vkladom, hovorí pre magazín Plus 7 dní generálny riaditeľ Milan Veselý. O prácu zatiaľ neprišiel žiaden zamestnanec.

Najlepšia dosiahnuteľná technológia

Fabrika vznikla podľa generálneho riaditeľa ako ekologický projekt. Technológia z roku 1986 bola neudržateľná, keďže mala vysoké exhaláty. Po modernizácii sa stalo Slovalco oveľa viac ekologické, čím sa zaradilo medzi svetovú špičku.

,,Uhlík, ktorý odchádza pri elektrolýze, tak benchmark Európy je 1,446 a my sme 1,5. To znamená, že Slovalco disponuje najlepšou dosiahnuteľnou technológiou," vraví Veselý.

V prípade zastavenia výroby sa skloňuje aj scenár dodávok hliníku z Ázie. Veselý hovorí, že okrem štandardných nákladov, s ktorými treba pri dovoze počítať, je potrebné sa pozrieť na uhlíkovú stopu, ktorú by za sebou zanechal dovoz hliníka z východu.

Zamestnanci sa stali rukojemníkmi

Kritickú situáciu by mohla zmeniť novela zákona o obchode s emisnými kvótami. Ministerstvo životného prostredia ju pripravilo, ale návrh ešte neschválila vláda premiéra Eduarda Hegera, keďže minister financií Igor Matovič mal výhrady. ,,Toto je nefér. Peniaze z emisných povolenie nie sú rozpočtové peniaze, to sú peniaze, ktoré majú pomôcť ekológii," tvrdí Veselý.

Matovič podľa Veselého drží zamestnancov Slovalca ako rukojemníkov. ,,Minister životného prostredia pripravil zákon, ale minister financií ho blokuje," hovorí generálny riaditeľ hlinikárne Slovalco.

Aký bude ďalší osud Slovalca? Záleží ministrovi Matovičovi na slovenskej hlinikárni? Bude Slovalco vyrábať hliník ešte v budúcom roku?

Ďalšie dôležité správy

Hlinikáreň
Neprehliadnite

Peter Antal: Slovalco potrebuje celá Európa. Zatvorenie by bola pre región tragédia