V spolkovej krajine Hesensko sú obyvatelia už dlhé roky navyknutí na to, že v supermarketoch môžu nakupovať aj večer. Zákonom zadefinovaná liberalizácia otváracích hodín sa však aktuálne stala predmetom úvah pre šéfa obchodnej siete Tegut Thomasa Gutberleta.
Žiada skrátenie otváracích hodín
Gutberlet navrhuje, aby boli otváracie hodiny predajní znova regulované zákonnými predpismi. Argumentuje tým, že stúpli náklady na energie. Köhler v tom však vidí krok späť a nemyslí si, že je potrebné otváracie hodiny regulovať zákonom. Ak chce vraj Gutberlet otváracie hodiny svojich obchodov skrátiť, môže tak urobiť a nie je treba riešiť to politickou cestou. Nebolo by totiž správne nútiť všetky ostatné podniky skrátiť svoje prevádzkové hodiny, nakoľko je to len jeden zo spôsobov, ako so vzniknutou situáciou naložiť. Trhové hospodárstvo nemôže podnikateľom diktovať, aké riešenie majú aplikovať.
Principiálne obdobná debata sa uskutočnila aj medzi predajcami nábytku. Uvažovalo sa nad tým, či neponechať predajne jeden deň v týždni zatvorené kvôli úspore energií. Platí však to isté, čo v prípade Gutberletovho návrhu – každý predajca sa môže rozhodnúť, ako bude postupovať.
Centrálny predpis by navyše zvýhodnil online predajcov, ktorých žiadne otváracie hodiny nedeterminujú.
Automatizované predajne ako hudba budúcnosti
Sieť Tegut predáva potraviny a zaujala svojou dcérskou značkou Teo. Ide o automatizované supermarkety, ktoré si vystačia aj bez predávajúceho personálu a nemusia prakticky vôbec zatvárať. Tieto obchody sú síce malé a vhodné skôr na príležitostné nákupy, ale podľa Köhlera nám ukazujú aj so svojím špičkovým monitorovacím systémom cestu budúcnosti a poskytujú tiež návod na to, ako sa vyrovnať s nedostatkom pracovnej sily. Autor predpokladá, že nad technologickými riešeniami mnohých problémov v súčasnosti premýšľajú kompetentní aj v mnohých odvetviach hospodárstva.