Zmeny riešia viaceré problémy, ktoré postupne vyplynuli z aplikačnej praxe zo strany ministerstva a štátnej správy, ale aj podnikateľských subjektov. Zároveň implementuje niektoré nariadenia Európskej únie, napríklad nariadenie o recyklácii lodí.
Podľa envirorezortu má tiež zjednotiť postup orgánov štátnej správy pri riešení zodpovednosti za nezákonné umiestnenie odpadu a zavádza nové ciele zberu pre triedený zber odpadov. Cieľom je dosiahnuť zlepšenie triedeného zberu a zníženie množstva odpadov ukladaných na skládky.
Mastná pokuta
Novela rieši aj požiadavku na uzatvorenie skládok, ktoré síce porušujú nariadenia Európskej únie, no pre nevyjasnené vlastnícke vzťahy ich nie je možné uzavrieť a rekultivovať.
Slovensko začiatkom júla dostalo vysokú pokutu na základe verdiktu Súdneho dvora EÚ, podľa ktorého musí zaplatiť jednorazovú pokutu milión eur za neuzatvorenie skládky odpadu Považský Chlmec v Žiline a denne ďalších 5 000 eur, až pokým nedôjde k vydaniu rozhodnutia o definitívnom uzatvorení a rekultivácii všetkých častí tejto skládky.
Dôvodom boli práve nevysporiadané vlastnícke vzťahy. „Novela zabezpečuje, aby pri tých skládkach odpadov, ktorých časti po roku 2001 nespĺňali požiadavky platných predpisov a v lehote ôsmich rokov sa nevykonali nápravné opatrenia, nedochádzalo k rozširovaniu o nové časti alebo navyšovaniu ich kapacity,“ píše v návrhu envirorezort. Účinnosť návrhu zákona je naplánovaná na 1. januára 2019.