Podľa odborníčky na osobné financie Partners Group SR Andrey Kasanickej Strakovej sú zdravé základy finančného domu postavené na tvorbe rezerv, ochrane príjmu a ochrane majetku. Nadstavbou je následne zabezpečenie bývania, zabezpečenie detí a zabezpečenie dôchodku.
Podľa nej platí, že zdravé financie človek dosiahne, ak sa čo najviac priblíži k ideálnym finančným mieram 10 : 20 : 30 : 40. „No i tie si treba prispôsobiť a nastaviť podľa aktuálnych životných priorít a životných etáp. Tie sa vekom prirodzene menia a v rôznych fázach života tak treba podporiť iné priority,“ uviedla Kasanická Straková.
Mladí chcú väčšinou bývať vo svojom, banky im šijú hypotéky na mieru
Mladšia generácia vo veku 18 - 34 rokov by sa podľa nej mala zbaviť nevýnosného majetku a zbytočných pasív. „Začnite si tvoriť rezervu, a to až do dostatočnej výšky, pokojne niekoľko rokov – potom zdroje presmerujte na pravidelné investovanie. Poistite si svoj príjem, a ak ho už máte, poistite si aj majetok. Následne počas života prispôsobujte krytie príjmu zodpovedajúcej situácii a samotnej výške príjmu,“ poradila Kasanická Straková.
Podľa jej slov by mladí ľudia mali začať investovať na dôchodok a riešiť vlastné bývanie. Čím bližšie sa táto generácia bude blížiť k 40. roku života, tým aktívnejšie by mali uvažovať o rozložení majetku aktív a pasív.
Hoci hypotéky sú na Slovensku lacné, bývanie je nedostupné
Stredná generácia vo veku 35 - 54 rokov by sa mala podľa Kasanickej Strakovej sústrediť na zvyšovanie svojich investícií a riešiť témy, ako je finančná pomoc a zabezpečenie pre deti. „Ak sme doposiaľ všetko urobili správne, môžeme začať využívať tzv. dobré dlhy a finančné páky na budovanie majetku, napríklad investíciu do nehnuteľnosti na prenájom,“ konštatovala.
Generácia vo veku 55 rokov a viac by v tejto etape mala mať v popredí správu majetku a hľadanie investičných príležitostí. „Dôležité je položiť si otázku, ako bude majetok generovať pasívne príjmy a ako si z neho zabezpečíme dôchodok, resp. rentu,“ dodala Kasanická Straková.