Japonský poskytovateľ zdravotníckych zariadení Omron sa zameriava na lukratívny trh polovodičov. Na jar predstaví röntgenový skener, ktorý dokáže odhaliť nedostatky pri výrobe čipov, uvádza Bloomberg. Pretože každé skenovanie trvá iba 30 sekúnd, výrobca čipov môže sledovať produkciu takmer v reálnom čase a efektívnejšie vykonávať úpravy a korekcie. Vyrábať bezchybné čipy z každého kremíkového plátku je dôležité pre veľkých výrobcov ako TSMC a Samsung Electronics, ale aj menších účastníkov trhu. Ovplyvňuje to ich náklady a rýchlosť každej firmy pri plnení zákazníckych objednávok.
„Trendom dopytu v polovodičovom priemysle je vyrábať širšiu škálu čipov v menších sériách, ale to by nikdy nebolo ekonomicky uskutočniteľné bez CT skenovania v reálnom čase,“ povedal za spoločnosť Omron Kazuhisa Šibuja.
CT alebo počítačová tomografia je základom lekárskej diagnostiky a stala sa takisto dôležitým nástrojom kontroly kvality pri výrobe čipov. Spoločnosť Omron s 90-ročnou tradíciou, ktorá získava viac ako polovicu svojho ročného príjmu 876 miliárd jenov (5,4 miliardy eur) z produktov pre automatizáciu tovární, prvýkrát vstúpila do dodávateľského reťazca polovodičov v roku 2012 uvedením svojho VT-X900.
„Potreba CT skenov ako súčasti procesu výroby polovodičov je naliehavá,“ povedal analytik spoločnosti Omdia Akira Minamikawa. Dnešné najžiadanejšie čipy, špičkové urýchľovače umelej inteligencie od Nvidia, sú obmedzené schopnosťou TSMC vyrábať pokročilé obaly. Kontrola kvality sa za takýchto okolností stáva prvoradou, pretože nesprávne vyhotovenie môže spôsobiť, že čipy, ktoré sa predávajú za desaťtisíce dolárov, sú bezcenné. Röntgenové lúče môžu pri ich výrobe pomôcť odhaliť nedokonalosti a umožniť pracovníkom doladiť výrobný proces podľa potreby.