Zakladateľ a šéf komunikačnej platformy Telegram Pavol Durov povedal v decembri vyšetrujúcim sudcom, že si vo väzbe uvedomil závažnosť skutočností vytýkaných jeho platforme. Uviedol tiež, že je osobne znechutený zločinmi, ktorých spáchanie jeho platforma podľa úradov uľahčovala, a prisľúbil zlepšiť moderovanie obsahu. Napísala to dnes agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na nemenovaný zdroj oboznámený s prípadom.
Rodák z Petrohradu od konca vlaňajšieho augusta čelí vo Francúzsku obvineniam, že nerobí dosť, aby jeho platformu nevyužívali zločinecké živly. Odvtedy podlieha súdnemu dohľadu.
Sudcovia podrobne opísali asi 15 skupín, ktoré sa venujú zneužívaniu detí, predaju drog a zbraní či používaniu nájomných vrahov, čo viedlo na konci augusta k zatknutiu šéfa Telegramu. Úrady ho obviňujú zo spoluúčasti na trestnej činnosti.
Durov podľa AFP ubezpečil, že Telegram v roku 2013 nezakladal so svojím bratom preto, aby uľahčil život zločincom. Aj keď podľa neho predstavujú len malý zlomok medzi užívateľmi, pripustil, že ich prítomnosť na platforme vzrástla. Úradom vytkol nedostatočnú spätnú väzbu a zdôraznil, že je osobne znechutený popisovanými zločinmi. Sudcu ubezpečil, že je odhodlaný prispieť k zlepšeniu moderovania obsahu a postupov Telegramu.
Vlani v septembri Durov oznámil, že Telegram začne po tlaku úradov poskytovať vládam viac informácií o svojich užívateľoch, ako sú IP adresy a telefónne čísla užívateľov, a to v súlade so zákonmi v danej krajine. „Kým 99,999 percenta užívateľov telegramu nemá nič spoločné so zločinom, tých 0,001 percenta zapojených do nezákonných aktivít vytvára zlý imidž celej platformy a ohrozuje záujmy našich užívateľov, ktorých už je takmer miliarda," citoval vtedajšie vyjadrenie server BBC. Platforma už podľa Durova zmenila podmienky tak, aby odradila zločincov od jej zneužívania.
Francúzske úrady viní Durova zo spoluúčasti na šírení materiálov zameraných na sexuálne zneužívanie detí. Durov, ktorému bolo pri vyšetrovaní nariadené zostať vo Francúzsku, obvinenia odmieta. Zatknutie vtedy tridsaťdeväťročného šéfa platformy vyvolalo diskusiu o tom, ako do budúcnosti chrániť slobodu slova v prostredí internetu.
Telegram sídli v Spojených arabských emirátoch a na žiadosti vlád z celého sveta o zablokovanie niektorých príspevkov spravidla nereagoval. Rovnako platforma ignorovala žiadosti o informácie o osobách podozrivých z nezákonných aktivít.
Durov sa v roku 1984 narodil vo vtedajšom Sovietskom zväze, ale s rodičmi žil už ako malý v Taliansku. Teraz má viacnásobné občianstvo a žije mimo Ruska.
Durov krátko po svojom zatknutí kritizoval úrady a povedal, že robiť ho zodpovedným za zločiny spáchané tretími stranami na platforme je prekvapujúce a zavádzajúce.
Kritici tvrdia, že Telegram sa stal zdrojom dezinformácií, detskej pornografie a obsahu súvisiaceho s terorizmom čiastočne kvôli funkcii, ktorá umožňuje, aby tam skupiny mohli mať až 200 000 členov. Pre porovnanie – komunikačná platforma WhatsApp, ktorú vlastní americká spoločnosť Meta Platforms, obmedzuje veľkosť skupín na 1 000 členov.
Telegram sa vlani v auguste stal terčom záujmu úradov aj preto, že umožnil vysielanie krajne pravicových kanáloch, čo prispelo k násiliu v anglických mestách, napísala BBC. Napríklad Ukrajina zakázala aplikáciu Telegram na zariadeniach patriacich štátnym inštitúciám, aby minimalizovala možné hrozby z Ruska.
Pod Durovovým vedením vzbudil Telegram hnev mnohých vlád – od Európskej únie až po autoritárske režimy v Rusku a v Iráne. Aplikáciu totiž používajú aj demonštranti, ktorí sa snažia organizovať pri protestoch proti úradom. Telegram sa ale zároveň stal centrom konšpiračných teoretikov a extrémistov. Napríklad stúpenci nadradenosti bielej rasy v USA roky používajú sieť Telegram na koordináciu útokov na energetickú infraštruktúru, napísala predtým agentúra Bloomberg.
Kremeľ sa v roku 2018 pokúsil platformu Telegram zablokovať, ale o dva roky neskôr týchto pokusov zanechal, keď sa mu nepodarilo službu vypnúť.