Súčasná legislatíva týkajúca sa zákazu používania pyrotechniky je nedostatočná. Jeho dodržiavanie nie je dostatočne kontrolované. Myslí si to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

Prípravou novej legislatívy sa podľa jeho slov zaoberá pracovná skupina, najbližšie sa má stretnúť v utorok. Zakázať by sa podľa neho mal voľný predaj pyrotechniky.

Ak nie zákaz, tak radikálne obmedzenie

„V prípade, ak by nebola v rámci koalície zhoda na úplnom zákaze, urobíme maximum na radikálne obmedzenie používania pyrotechniky v chránených krajinných oblastiach, v národných parkoch a v oblastiach Slovenska so zvýšenou koncentráciou zvierat, ale aj v aglomeráciách s vyššou koncentráciou mestského alebo vidieckeho obyvateľstva,“ skonštatoval Karahuta.

Súčasný legislatívny stav považuje za nedostatočný. Zákaz používania pyrotechniky je síce regulovaný zákonom o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii a cez všeobecne záväzné nariadenia miest a obcí, ale dodržiavanie tohto zákazu sa podľa neho nekontroluje dostatočne.

„Za absurdné považujem nerešpektovanie zákazu používania pyrotechniky v chránených územiach a národných parkoch,“ dodal.

Negatívne vplyvy

Šéf výboru zdôraznil, že nekontrolovaný predaj a používanie pyrotechniky má negatívny vplyv na pohodu zvierat i človeka a životné prostredie, a to najmä v zimnom období.

Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko vyzýva vládu na zákaz voľného predaja zábavnej pyrotechniky. Požaduje, aby bola pyrotechnika v kategórii F2 a F3 sprístupnená výlučne odborne spôsobilým osobám. K tejto požiadavke hnutie iniciovalo petíciu.

Ministerstvo chce byť súčinné

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR je pripravené poskytnúť súčinnosť pri hľadaní možností, ako sprísniť, prípadne obmedziť používanie zábavnej pyrotechniky, uviedli z tlačového oddelenia envirorezortu.

MŽP sa tiež stotožňuje s vyjadreniami, že pyrotechnika spôsobuje znečistenie životného prostredia, ovzdušia a ohrozuje zdravie ľudí a pyrotechnikou je ohrozené aj životné prostredie.

Pri jej používaní je celý ekosystém zanesený drobnými útržkami rôznych zložiek ako kartónom, plastom či drevotrieskou. Niektoré sa menia na prachovú chemickú zmes a dopadajú späť na zem. Do pôdy, do podzemných aj povrchových vôd sa tak dostávajú látky ako oxid siričitý, oxid dusičitý a ťažké kovy. Zvyšuje sa aj riziko vzniku lesných požiarov.

Envirorezort podľa vlastných slov opakovane vyzýva ľudí, aby dodržiavali zákaz pyrotechniky v národných parkoch a chránených krajinných oblastiach.

Pokuty

Legislatíva v kompetencii MŽP upravuje používanie pyrotechniky v územiach s tretím a vyšším stupňom ochrany. Fyzickým osobám hrozí podľa zákona o ochrane prírody a krajiny pokuta do výšky 3319 eur a podnikateľom a právnickým osobám do 9958 eur, poukazuje tlačové oddelenie. Dopĺňa, že v území s druhým stupňom ochrany je na použitie pyrotechniky potrebný súhlas orgánu ochrany prírody.

Envirorezort pripomína, že používanie zábavnej pyrotechniky sa v bežnom prostredí riadi zákonom o výbušninách, ktorý je v kompetencii ministerstva hospodárstva. Od 31. decembra do 1. januára je podľa zákona dovolené používať pyrotechniku v kategóriách F2 (rímske sviece, fontány s väčším rozptylom, niektoré druhy kompaktov, rakiet a delobuchov) a F3 (rakety, delobuchy alebo kompakty, ktoré predstavujú stredne veľké nebezpečenstvo).

"Počas iných dní zábavnú pyrotechniku je možné použiť iba s písomným súhlasom obce," tvrdí MŽP.

Ďalšie dôležité správy

Turisti v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách
Neprehliadnite

Niektorí ľudia sú asi bez empatie k zvieratám. V TANAP-e aj tohto roku vybuchovali petardy