Spoločné vyhlásenie šéfov švédskeho finančného regulátora a tamojšej agentúry na ochranu životného prostredia nabáda k celoeurópskemu zákazu ťažby najrozšírenejšej kryptomeny. Informuje webová stránka e15.cz.

Erik Thedéen a Björn Risinger vo svojej výzve argumentujú vysokou spotrebou elektriny pri ťažbe bitcoinu. Ťažba bitcoinu a etherea podľa nich spotrebováva dvakrát viac energie ako celé Švédsko.

Zákaz ťažby v Číne

Úradníci sa obávajú, že tohtoročný zákaz ťažby kryptomien v Číne môže niektorých ťažiarov priviesť do Škandinávie. „Európska únia by mala zvážiť zákaz ťažby virtuálnych mien“, uviedli autori vo vyhlásení s tým, že v praxi by mohli mať reštrikcie podobu napríklad špeciálnej dane na energeticky náročnú ťažbu kryptomien.

Zároveň priznávajú, že podobné kroky by mohli prispieť k ďalšiemu zvyšovaniu emisií oxidu uhličitého z ťažby virtuálnych mien, pretože by sa ťažiari presunuli do iných kútov planéty, ktoré však tak nepresadzujú obnoviteľné zdroje elektriny. „Je dôležité, aby Švédsko aj EÚ mohli využívať zelenú energiu tam, kde najviac prospeje spoločnosti ako celku,“ dodávajú Risinger s Thedéenom.

Elektrická energia, ktorú každoročne spotrebuje prevádzku bitcoinu, sa podľa staršej štúdie rovná ročnej spotrebe všetkých elektrických prístrojov v Spojených štátoch, ktoré sú zapnuté, avšak neaktívne.

Najviac bitcoinu vyťažia v USA

V súčasnosti sú svetovým centrom ťažby bitcoinov Spojené štáty. Nahradili Čínu, kde vláda zasiahla proti ťažiarom. Na konci augusta sa Amerika podieľala na ťažbe  bitcoinu 35,4 percentami, čo je viac ako dvojnásobok oproti aprílu.

Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnilo Cambridgské centrum pre alternatívne financie.

Bitcoin a výroba energie
Neprehliadnite

Dokáže bitcoin prispieť k energetickej revolúcii?