Európske krajiny doviezli v decembri 2022 bezprecedentné množstvo nafty, keďže kupujúci sa snažia pred príchodom zákazu EÚ na ruské ropné produkty čím skôr urobiť jej zásoby, píše POLITICO.
Podľa analýzy spoločnosti Refinitiv dosiahli dovozy nafty do Európy v decembri 2022 úroveň rekordných 8,2 milióna ton.
Pred začiatkom vojny na Ukrajine bolo Rusko zodpovedné za približne 10 percent všetkých dodávok nafty na kontinent. Toto palivo sa využíva na pohon cestných vozidiel, vlakov či priemyselných a poľnohospodárskych strojov.
Dovozy ruských ropných produktov vrátane nafty budú v EÚ od 5. februára zakázané, pričom podľa POLITICA ide o jednu z najprísnejších sankcií, ktoré blok voči Moskve zaviedol. Cieľom je skresať ruské príjmy z fosílnych palív, ktoré ruský prezident Vladimir Putin využíva na financovanie svojej vojnovej mašinérie na Ukrajine.
Zákaz v EÚ spôsobil obavy z nedostatku nafty v čase, keď spotrebitelia už tak bojujú s rekordnou infláciou. Ani priemysel to nemá ľahké, keďže takisto pociťuje vplyv závratne vysokých účtov za energie.
Nedávny nárast dovozov sa pravdepodobne postará o to, že blok následky nadchádzajúceho zákazu hneď nepocíti, tvrdia trhoví analytici. „Európa nakúpila veľké množstvo nafty, aby vybudovala zásoby, ktoré budú slúžiť ako záchranná sieť, ktorá poskytne aspoň nejakú istotu, že to v zime zvládne. Súčasné teplejšie počasie takisto znižuje dopyt po vykurovacích olejoch,“ ozrejmuje Raj Rajendran, vedúci analytik spoločnosti Refinitiv.