Rusko je kritickým dodávateľom uhlia do Európy, to je nesporný fakt. Európske embargo na túto komoditu tak prinesie rekordný rast cien. Svet čakajú aj úvahy o tom ako nájsť nové logistické cesty na dovoz ekologicky náročnej suroviny, keďže európske krajiny od ťažby tejto suroviny postupne upúšťajú. Rovnako tak sa zrejme predraží aj dovoz uhlia z krajín mimo Ruska.
Rozhodnutie Európskej únie pre zákaz dovozu uhlia z Ruska ako trest za vyvolanie vojny na Ukrajine však bude znamenať ešte jedno: Rozmach uhoľných baní. Informoval web zerohedge.com.
Mesiac neskôr
Nedávno sa rozhodlo, že návrh Európskej únie na zákaz dovozu uhlia z Ruska nadobudne plnú účinnosť až v auguste, o mesiac neskôr, ako sa očakávalo.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že opatrenia týkajúce sa uhlia budú znamenať štyri miliardy eur ročne.
V dôsledku týchto správ však uhoľné spoločnosti ako Peabody Energy, Arch ResAjources, Ramaco Resources a Alliance Resource Partners začali rásť. Od producentov „fosílnych palív“ sa tak teraz očakáva oveľa viac.
Ako vyplniť medzeru v ponuke
Ako však pripomenula agentúra Bloomberg, americkí uhoľní baníci vrátane Peabody Energy očakávajú rast v dôsledku toho, že Európska únia navrhuje zákaz dovozu paliva z Ruska. Bude však pre nich ťažké, ak nie nemožné, vyplniť potenciálnu medzeru v ponuke.
Dlhodobé vyhliadky na ťažbu najšpinavšieho fosílneho paliva sú totiž otázne, pretože obavy zo zmeny klímy sa zintenzívňujú a baníci majú len malú motiváciu investovať do nových kapacít.
Európska komisia navrhla zákaz dovozu uhlia z Ruska po nahromadení dôkazov o zverstvách, ktoré spáchali ruskí vojaci v ukrajinskom meste Buča a ďalších oblastiach.