Tempo poklesu čínskeho vývozu a dovozu v septembri spomalilo. Prebytok zahraničného obchodu Číny potom stúpol na 77,71 miliardy dolárov zo 68,36 miliardy dolárov v auguste. Správa, ktorú zverejnil čínsky colný úrad, je ďalším signálom pozvoľna stabilizácie druhej najväčšej ekonomiky sveta za pomoci viacerých vládnych podporných opatrení.
Vývoz z Číny sa v septembri znížil medziročne o 6,2 percenta na 299,13 miliardy dolárov a zaznamenal pokles už piaty mesiac po sebe. Tempo poklesu však spomalilo z 8,8 percenta v auguste. Analytici čakali prepad vývozu o 7,6 percenta. Export podporili nové objednávky pred blížiacou sa hlavnou, predvianočnou nákupnou sezónou.
Dovoz sa znížil rovnako o 6,2 percenta na 221,43 miliardy dolárov. Vďaka pozvoľnému oživovaniu domáceho dopytu tempo rastu spomalilo zo 7,3 percenta v auguste. Analytici však počítali s poklesom až o šesť percent.
Správa o obchode by mohla povzbudiť vládu, aj keď v ekonomike stále pretrvávajú veľké problémy, hlavne pre deflačné tlaky, dlhodobú krízu na realitnom trhu, spomalenie globálneho rastu a geopolitické napätie.
Ekonómovia sa zhodujú, že je príliš skoro na to, aby bolo možné odhadnúť, ako sa bude vyvíjať domáci dopyt v najbližších mesiacoch, pretože rizikom pre trvalé oživenie ekonomiky naďalej zostávajú krízou zasiahnutý sektor nehnuteľností, neistý vývoj zamestnanosti a rastu príjmov domácností a slabá dôvera niektorých súkromných firiem.
Problémom pre politikov môže byť aj slabý jüan, pretože obmedzuje objem menových stimulov, ktoré by Čína mohla poskytnúť. Peking má tiež napäté vzťahy so Spojenými štátmi kvôli obchodu, technológiám a geopolitike.
Druhá najväčšia ekonomika začala po oživení z pandémie choroby covid-19 strácať dych v druhom štvrťroku. To prinútilo politikov prísť s viacerými opatreniami na podporu ekonomického oživenia. Podľa zdrojov, na ktoré sa odvoláva agentúra Bloomberg, Čína zvažuje nové kolo stimulov, ktorých súčasťou bude aj emisia štátneho dlhu na financovanie infraštruktúrnych projektov. Cieľom vlády je, aby ekonomika vykázala ročný rast zhruba päť percent.