Optimizmus ohľadom rastu čínskej ekonomiky upadá. Zahraniční investori v dôsledku toho investujú menej peňazí do miestnych akcií ako do akcií iných ázijských rozvíjajúcich sa trhov. Za posledných 12 mesiacov predstavovali čisté zahraničné prílevy financií na trhy v Ázii viac ako 41 miliárd dolárov, čím prekonali približne 33 miliárd dolárov, ktoré natiekli do akcií v pevninskej Číne.

Ukázali to dáta systému obchodovania Stock Connect v Hong Kongu zostavené spoločnosťou Goldman Sachs, o ktorých informoval denník Financial Times. Za rovnaké obdobie nastali čisté odlevy z rozvíjajúcich sa ázijských trhov vo výške 76,6 miliardy dolárov.

Odklon zahraničných investícií od Číny je dôsledkom tvrdých covidových obmedzení a potvrdzuje, že ostatné ázijské ekonomiky ťažia z presunu dodávateľských reťazcov a silného amerického dopytu po polovodičoch. „Keď sa pozriete na celý región, chcete byť viac naklonení smerom k trhom, ktoré sú citlivejšie na rast v USA,“ povedal ázijsko-pacifický akciový stratég Goldman Sachs Sunil Koul. Ten zároveň dáva do kontrastu pomalé oživenie v Číne so silným rastom inde v regióne a nádejami, že USA sa tento rok vyhnú recesii. Zhoršujúci sa sentiment investorov voči Číne sa odzrkadlil aj v najnovšom prieskume manažérov ázijských fondov Bank of America, ktorý ukázal, že väčšina z približne 260 respondentov – s celkovo viac ako 650 miliardami dolárov v spravovaných aktívach – znížila svoju expozíciu voči Číne.

Zaostávajúci rast čínskeho HDP a rastúce geopolitické riziko tiež podnietili dopyt po investičných produktoch mimo Číny. Šéf analýz akciových trhov pre Áziu a Tichomorie v BNP Paribas Manishi Raychaudhuri uviedol, že investori zostanú vyčkávať „za plotom“, kým sa vyhliadky čínskeho rastu nezlepšia. Pripomenul dve dominantné témy pre Áziu v tomto roku ako „kúpte si Indiu“ a „kúpte technológiu riadenú AI“. Druhá z uvedených podnietila prílev desiatich miliárd dolárov na taiwanský a deviatich na juhokórejský trh, keďže investori výrazne stavili na nárast dopytu po polovodičoch poháňaný umelou inteligenciou. Preferovanou destináciou je aj India na základe silného rastu a očakávaní, že krajina bude mať prospech z toho, že kapacity s podporou USA sa tam presunú z Číny.

„Ak sa čínsky rastový motor nevráti v plnej sile, ľudia stavia na Indiu,“ povedal vedúci obchodnej stratégie pre ázijské trhy v Citigroup Mohammed Apabhai. „Všetky ukazovatele pre indický trh, ktoré sledujeme, sú mimoriadne optimistické,“ dodal. Najnovší prieskum BofA takisto ukázal, že 12 percent zahraničných investorov sa obzerá po Indonézii, čo z nej robí favorita medzi ázijskými rozvíjajúcimi sa trhmi. Prílev financií do Indonézie a na ďalšie trhy juhovýchodnej Ázie takisto posilnilo oslabenie dolára, z čoho profitujú exportéri z tohto regiónu. M. Apabhai však varoval, že „ak sa dolár zotaví, peniaze idúce na tieto trhy sa opäť stopnú“.

Ďalšie dôležité správy

ilustračná snímka
Neprehliadnite

Mladí Číňania končia ako vyhorení alebo nezamestnaní. Trpia normou „996“