Útok, ktorý sa dotkol aj ministerstiev zahraničia a obrany, možno trval celý rok a hackeri pri ňom odcudzili niektoré dáta. O prípade, za ktorým zrejme stojí ruská skupina APT28, v stredu informovali denník Süddeutsche Zeitung alebo agentúra DPA.
Útočníkom sa podarilo nabúrať do špeciálne zabezpečenej siete nemeckej vlády, ktorá slúži na výmenu informácií medzi vládnymi úradmi sídliacimi v Berlíne a v bývalom hlavnom meste Bonne. Využívajú ju napríklad kancelárstva, ministerstvá alebo bezpečnostné úrady.
Nemeckí činitelia útok, pri ktorom sa hackerom do siete podarilo dostať škodlivý softvér, odhalili v decembri. Podľa ministerstva vnútra sa ho podarilo dostať pod kontrolu. O aké rozsiahle napadnutie šlo, si ešte odborníci nie sú celkom istí. Vyšetrovanie má teraz na starosti Spolkový úrad pre bezpečnosť v informačnej technike (BSI) a nemecká civilná kontrarozviedka - Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV).
Dôkazy, že za útokom sú ruskí hackeri, nie sú podľa nemeckých médií stopercentné, ale existujú indície vo forme serverov využitých k útoku alebo napadnutých cieľov.
Nemecké úrady - rovnako ako inštitúcie ďalších krajín - čelili hackerským útokom aj v minulosti. Napríklad v roku 2015 sa terčom stal Spolkový snem. Napadnutie kľúčovej siete môže mať ale potenciálne výrazne dramatickejší dopad.
Spolková vláda registruje denne asi 20 vysoko špecializovaných útokov na svoje počítače. Zhruba za jedným útokom týždenne stoja podľa nej tajné služby.