Jeden hacker a séria chybných solárnych článkov stačí na ohrozenie bezpečnosti celej elektrickej siete v Európe. Expanzia strešných solárnych systémov pripojených k inteligentným sieťam vytvára nové možnosti pre kybernetické útoky. To by mohlo spôsobiť masívne výpadky elektriny na kontinente, upozorňuje agentúra Bloomberg.
Konzultant v oblasti kybernetickej bezpečnosti a spoluzakladateľ spoločnosti Atropos.ai Vangelis Stykas upozornil na tento problém tým, že zo svojho domova v gréckom meste Solún dokázal pomocou laptopu a smartfónu obísť bezpečnostné bariéry solárnych panelov po celom svete. Získal prístup k systému s väčším objemom energie, než aký preteká celou nemeckou elektrickou sieťou. „Ak by som chcel, mohol by som ich vypnúť a dramaticky narušiť stabilitu siete,“ vysvetľuje V. Stykas.
Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) sa počet kybernetických útokov na energetické spoločnosti za posledné dva roky celosvetovo zdvojnásobil na približne 1 100. Európska únia zaznamenala minulý rok viac ako 200 hlásených kybernetických útokov na energetickú infraštruktúru a tento počet sa neustále zvyšuje.
Britské absurdum: Veterným farmám platia miliardu, aby stopli výrobu energie, aj keď fúka
Rumunská spoločnosť Electrica, ktorá dodáva energiu štyrom miliónom ľudí, tento týždeň oznámila, že čelí kybernetickému útoku. Hoci kritické dodávky elektriny neboli narušené, incident potvrdzuje rastúce riziko.
Podľa riaditeľa štúdií na Carnegie Mellon Institute for Strategy & Technology Harryho Krejsu sú si niektoré krajiny rizika nedostatočne vedomé. „Tieto hrozby by mali byť vnímané viac, než sa dnes všeobecne predpokladá,“ uviedol.
Potenciálni útočníci môžu mať rôzne motivácie – od finančného zisku až po terorizmus a vojnové ciele. Napríklad Rusko už v minulosti použilo kybernetické útoky na ukrajinské energetické siete, zatiaľ čo v Japonsku hackeri ovládli solárne monitory a využili ich na krádeže z bankových účtov.