Plačúci čínsky príbuzný jedného z pasažierov malajzijského lietadla po tom, čo oznámili, že sa zrútilo do oceánu Zdroj: SITA / AP
Nové údaje pochádzajú od britského úradu pre vyšetrovanie leteckých nešťastí AAIB (Air Accidents Investigation Branch) a britskej satelitnej spoločnosti Inmarsat, ktorá už predtým poskytla dáta, ktoré pomohli vytýčiť ako možnú cestu boeingu dva koridory. Severný koridor zahŕňal oblasť medzi severom Thajska a Kazachstanom, južný potom časť Indického oceánu na juh od Indonézie.
Malajzijský premiér oznámil, že firma Inmarsat vykonala na základe týchto dát ďalšie výpočty. Pomocou doposiaľ nepoužitého typu analýzy potom dokázali jej odborníci viac osvetliť cestu letu MH370.
"Na základe novej analýzy firma Inmarsat a úrad AAIB dospeli k záveru, že MH370 letel južným koridorom a že jeho posledná pozícia bola uprostred Indického oceánu, západne od Perthu. Je to odľahlá lokalita, ďaleko od možných pristávacích plôch. Preto vás musím s hlbokým smútkom a ľútosťou informovať, že podľa nových dát let MH370 skončil na juhu Indického oceánu," uviedol na tlačovej konferencii N. Razak.
Rovnakú informáciu dostali pred tlačovou konferenciou rodiny nezvestných osôb prostredníctvom krátkych textových správ od leteckej spoločnosti Malaysia Airlines, ktorej lietadlo patrilo.
"Nikto z ľudí na palube neprežil," napísala firma príbuzným. Premiér Razak zároveň oznámil, že v utorok sa uskutoční ďalšia tlačová konferencia, na ktorej budú oznámené podrobnejšie údaje.
Nezvestný boeing doteraz nebol nájdený, v odľahlej južnej časti Indického oceánu však pátracie tímy zazreli z lietadiel množstvo predmetov, ktoré by mohli byť troskami stroja. K niektorým z nich boli vypravené lode.
Lietadlo linky MH370 sa stratilo z radarov v noci na 8. marca počas cesty z Kuala Lumpur do Pekingu. Vyšetrovatelia už skôr vyjadrili podozrenie, že lietadlo niekto zámerne odklonil tisíce kilometrov od plánovanej trasy. Špekuluje sa o únose alebo sabotáži, vylúčené nie sú ani technické problémy.