Pôvodné informácie hovorili, že na záberoch trojice útočníkov z letiskových kamier sú zrejme bratia El Bakraouiovci a Laachraoui. Prokurátor však uviedol, že identifikovaný bol len jeden z trojice, a to práve Brahim Bakraou. Vyšetrovatelia našli v kontajnere na odpady v bruselskej štvrti Schaerbeek počítač, v ktorom bola Brahimova posledná vôľa. V nej hovorí, že sa už necíti bezpečne a nemá dôvod ďalej žiť. 

Na dnes naplánované súdne vypočúvanie Salaha Abdeslama, zadržaného minulý týždeň pre podozrenie z účasti na vlaňajších útokoch v Paríži, preložili na štvrtok. Odklad zrejme súvisí s bezpečnostnou situáciou v Bruseli po utorkových teroristických útokoch.

Viaceré médiá v stredu ráno infomovali, že údajným zadržaním Najima Laachraouiho, považovaného za jedného zútočníkov z bruselského letiska, zrejme belgická polícia urobila prelom vo vyšetrovaní utorkových atentátov. Jeho zadržanie sa však ukázalo nepravdivé.

Dvadsaťštyriročného Laachraouiho mala polícia hľadať po tom, čo bol podľa všetkého zachytený na letiskových bezpečnostných kamerách. Laachraoui, ktorý je údajne belgický občan narodený v Bruseli, sa zrejme na výbuchoch podieľal, hoci sa v odletovej hale neodpálil. Polícia už skôr oznámila, že jeho DNA bola nájdená na niekoľkých pásoch s výbušninami pri novembrových útokoch v Paríži, pri ktorých zahynulo 130 ľudí a ku ktorým sa, rovnako ako teraz, prihlásilo radikálne hnutie Islamský štát.

Laachraou podľa médií odcestoval do Sýrie vo februári 2013 a po návrate do Európy používal falošné meno Soufiane Kayal. Dokladmi na toto meno sa preukázal aj vlani v septembri, keď cestoval s, teraz už zadržaným, Salahom Abdeslamom do Maďarska.

Utorňajšie útoky si podľa predbežnej bilancie vyžiadali najmenej 31 mŕtvych a 260 zranených. Na uctenie obetí sa dnes v Belgicku začal trojdňový smútok. Identifikovaní podľa belgických médií boli dvaja ďalší útočníci z letiska - bratia Khalid a Brahim El Bakraouiovci. Kým bratov polícia poznala pre ich kriminálnu činnosť nesúvisiacu s terorizmom, Laachraoui bol vedený ako radikál, ktorého DNA sa našla na bombách po vlaňajších teroristických útokoch v Paríži.

Belgická televízia RTBF dnes s odvolaním sa na políciu oznámila, že v letiskovej odletovej hale útočili bratia El Bakraouiovci z belgickej metropoly. Neskôr stanica spresnila, že na letisku sa odpálil možno len jeden z bratov a druhý potom o hodinu neskôr zaútočil v metre.

To vraj tiež naznačuje jedna z vyšetrovacích verzií, podľa ktorej z letiska odišla skupina teroristov, ktorá o zhruba hodinu neskôr odpálila nálož v metre. Svedkovia vraj podľa informácií denníka The Telegraph videli z letiska odchádzať podozrivý automobil s troma až štyrmi ľuďmi. Auto má údajne väzbu na istého 22-ročného Turka z holandskej provincie Limburg, ktorý je v hľadáčiku tajných služieb od vlaňajšieho apríla, keď s niekoľkými ľuďmi odcestoval do Saudskej Arábie.

Belgická polícia sa podľa médií domnieva, že útočníci prišli na letisko v troch vozoch, jedným z nich bol taxík.

Teroristické útoky v Bruseli si podľa ministerky zdravotníctva Maggie De Blockovej vyžiadali najmenej 31 mŕtvych a takmer 260 zranených. Ministerka upozornila, že počet obetí je približný, pretože stále nie je jasné, či sa podarilo identifikovať všetkých mŕtvych. Veľa zranených je navyše v kritickom stave.

V reakcii na udalosti v belgickej metropole dnes francúzsky premiér Manuel Valls vyzval na bezodkladné sprísnenie dozoru na vonkajších hraniciach Európskej únie a na zavedenie do praxe pripravovaného Európskeho registra cestujúcich v leteckej doprave (PNR).

Kým belgická polícia útoky vyšetruje a vykonáva razie, popredné svetové denníky sa v komentároch venujú dôvodom, ktoré teroristami viedli k úderom v Bruseli. Zaznievajú aj otázky, či Belgicko nepodcenilo teroristickú hrozbu potom, čo minulý piatok dopadlo Salaha Abdeslama, ktorý je podozrivý z účasti na novembrových teroristických útokoch v Paríži.

Odborník na bezpečnostnú problematiku z bruselskej univerzity Herman Matthijs ČTK povedal, že udalosti v Bruseli ukázali, že belgická polícia i tajné služby sa boria s veľkými problémami. Vylúčiť preto podľa neho nemožno opakovania podobnej tragédie.