Zadlženie Európskej únie sa vlani v treťom štvrťroku ďalej znižovalo a kleslo na 82,6 percenta hrubého domáceho produktu. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnil štatistický úrad Eurostat. Trend postupného poklesu zadlženia pokračoval aj v krajinách eurozóny. Tam zadlženie v treťom štvrťroku kleslo na 89,9 percenta HDP z hodnoty 90,3 percenta v štvrťroku predtým.

Štátny dlh sa ku koncu tretieho štvrťroka v absolútnych číslach zvýšil v EÚ nad 13,78 bilióna eur, zatiaľ čo pred rokom presiahol 13,20 bilióna eur. Najvyššie zadlženie má aj naďalej Grécko, ktoré je členom eurozóny a ktoré sa po finančnej kríze z rokov 2008 a 2009 dostalo do takých vážnych problémov, že ho museli pred bankrotom zachraňovať ostatné členské krajiny eurozóny a finančné inštitúcie vrátane Medzinárodného menového fondu. Zadlženie Grécka v minulom treťom štvrťroku predstavovalo 165,5 percenta HDP v porovnaní s hodnotou 167,1 percenta v predchádzajúcom kvartáli. Grécko svoje zadlženie z vysokých hodnôt vytrvalo znižuje.

Silne zadlžené sú aj Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Belgicko a Portugalsko, kde zadlženosť presahuje 100 percent HDP. Najnižšie zadlženie malo na konci tretieho štvrťroka Estónsko, ako jediné v EÚ s hodnotou menej ako 20 percent výkonu ekonomiky, a ďalej Bulharsko, Luxembursko a Švédsko, kde zadlženie nepresahuje 30 percent HDP.

Fiškálne pravidlá Európskej únie známe ako Pakt stability a rastu vyžadujú, aby verejný dlh neprekročil 60 percent HDP a rozpočtový deficit tri percentá HDP. Brusel však pozastavil platnosť paktu v roku 2020 kvôli hospodárskym dopadom pandémie. Jeho mimoriadne uvoľnenie potom predĺžil, najmä pre energetickú krízu čiastočne spôsobenú vojnou na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Verejný dlh Slovenska by mal od budúceho roka opäť rásť, predpokladá rezort financií