Zadlženie Európskej únie sa v prvom štvrťroku tohto roka prestalo znižovať. Zvýšilo sa na 82 percent hrubého domáceho produktu z hodnoty 81,5 percenta HDP v poslednom vlaňajšom štvrťroku. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnil Eurostat. Najvýraznejšie sa zadlženie zvýšilo na Slovensku.
Podobne sa zhoršila situácia aj v krajinách eurozóny. Zadlženie dvadsiatich krajín platiacich eurom je vyššie ako zadlženie celej EÚ, a dostalo sa na 88,7 percenta HDP. Na konci štvrtého kvartálu minulého roka predstavovalo 88,2 percenta HDP. Medziročne je zadlženie eurozóny aj celej EÚ nižšie.
Najvyššie zadlženie v EÚ má aj naďalej Grécko, kde sa ale situácia postupne zlepšuje. Na konci prvého štvrťroka zadlženie dosahovalo 159,8 percenta HDP v porovnaní s hodnotou 161,9 percenta na konci štvrtého štvrťroka vlaňajška a 169,4 percenta HDP pred rokom. Zadlženie nad sto percent malo ešte Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Belgicko a Portugalsko. Naopak, najnižšie zadlženie, konkrétne 22,6 percenta HDP, malo Bulharsko.
Najrýchlejšie sa v medzikvartálnom porovnaní zadlženie zvyšovalo na Slovensku. Vzrástlo o 4,6 percentuálneho bodu na 60,7 percenta HDP. Rýchly rast dlhu registruje aj Estónsko a Belgicko. Naopak, najvýraznejšie sa zadlženie znížilo v Grécku, potom na Cypre, v Holandsku a vo Švédsku. Mierne znížiť zadlženie dokázalo aj Nemecko.
Deficit verejných financií v prvom štvrťroku podľa sezónne prepočítaných údajov dosiahol tri percentá HDP, a zlepšil sa tak proti deficitu 3,9 percenta HDP na konci vlaňajšieho štvrtého štvrťroka.