Írsky premiér Brian Cowen dnes oznámil možnosť predčasných volieb v krajine. Okamžitú rezignáciu však B. Cowen odmietol. O rozpustení parlamentu rozhodne až potom, ako zákonodarci schvália rozpočet na budúci rok. Rozpočet počíta s finančnou pomocou Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorá bola írskej vláde prisľúbená v nedeľu. Žiadosť kabinetu o pomoc vyvolala búrku na írskej politickej scéne.

Opozícia dnes začala požadovať okamžité rozpustenie parlamentu, potom čo dvaja nezávislí poslanci, na ktorých závisí krehká vládna väčšina v parlamente, pohrozili, že rozpočet nepodporia. A bez nich zrejme rozpočet neprejde.

Začali se tiež ozývať prvé hlasy z vládnej strany Fianna Fail, aby premiér podal demisiu. "Ľud tejto krajiny mu už neverí. Domnievam sa, že jeho dôveryhodnosť je v troskách a to, čo Cowen môže teraz čestne urobiť, je odstúpiť," povedal člen strany Noel O'Flynn. Cowen to ale aj z dôvodu, že by sa schvaľovanie rozpočtu nebezpečne oddialilo, odmietol.

Strana Zelených, ktorá je členom koaličnej vlády dnes tiež vyzvala k predčasným parlamentním voľbám, ale až v januári 2011. Strana vyhlásila, že z vlády odíde až vtedy, keď budú schválené plánované daňové kroky a rozpočet.

"Čo je potrebné urobiť hneď, sú okamžité voľby, aby nová vláda s jasnou parlamentnou väčšinou mohla pripraviť štvorročný ekonomický plán, dokončiť vyjednávania s EÚ a MMF a vypracovať rozpočet na rok 2011," povedal agentúre Reuters Michael Noonan, zástupca najväčšej opozičnej strany Fine Gael. K čo najrýchlejším predčasným voľbám vyzvali tiež labouristi, ktorí sú tiež v opozícii.

Vzhľadom na rozčarovanie obyvateľov nad súčasnou hospodárskou situáciou v krajine sa dá predpokladať, že by po voľbách Fine Gael a labouristi vytvorili koaličnú vládu.

Írsko, ktorého rozpočtový deficit rekordne narástol v dôsledku nákladnej sanácie bánk, v nedeľu oficiálne požiadalo EÚ o finančnú pomoc a ministri financií eurozóny žiadosť schválili. Objem balíku dosiahne 80 až 90 miliárd eur. 

Foto na titulke - SITA-AP