V trojici amerických štátov – Virgínia, Minnesota a Južná Dakota – sa v piatok začalo predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách vypísaných na 5. novembra.

Predčasné hlasovanie

Väčšina štátov americkej Únie umožňuje predčasné hlasovanie alebo hlasovanie poštou, aby ľudia neprišli o možnosť voliť, ak im v tom povinnosti v deň volieb bránili.

Od 16. septembra môžu voliť poštou voliči v Pensylvánii, od piatka vo Virgínii, Minnesote a Južnej Dakote a od 17. októbra v Severnej Karolíne.

Všetky hlasovacie lístky, aj tie odovzdané predčasne alebo zaslané poštou, ale budú spočítané až 5. novembra večer.

Predčasné a poštové hlasovanie v posledných rokoch získalo na popularite – v roku 2020, počas posledných prezidentských volieb, si tento spôsob hlasovania zvolilo 70 percent amerických voličov. Svoju rolu v tom zohral aj zdravotný kontext spojený s pandémiou.

Trumpova neobľúbená prax

Ide pritom o prax, ktorú republikánsky nominant Donald Trump opakovane spochybňoval, keď tvrdil, že hlasovanie poštou v roku 2020 bolo zmanipulované v prospech jeho protikandidáta Joea Bidena. Trump tak konal napriek snahám svojho volebného štábu o spropagovanie korešpondenčného hlasovania medzi republikánskymi voličmi.

V súvislosti s výrokmi o zmanipulovaní volieb Trump čelí obvineniu z trestného činu pokusu o zvrátenie výsledku volieb z roku 2020, po ktorom jeho priaznivci 6. januára 2021 zaútočili na Kapitol – symbol americkej demokracie.

Kto z koho – Trump alebo Harrisová?

Nedávne prieskumy verejnej mienky naznačujú skôr víťazstvo demokratickej kandidátky Kamaly Harrisovej. Tá sa podľa najnovších prieskumov verejnej mienky dostala na prvé miesto so ziskom 48,39 percenta hlasov v porovnaní so 45,53 percenta pre Trumpa. Zdá sa ale, že jej náskok sa zmenšuje.

Viceprezidentka odcestuje v piatok do Atlanty v Georgii – jedného zo siedmich štátov, ktoré zrejme rozhodnú voľby, – aby tam hovorila o jednej z kľúčových otázok predvolebnej kampane – reprodukčných právach.

Harrisová chce v Georgii poukazovať na nebezpečné dôsledky zákazov interrupcií, ktoré povolil Najvyšší súd USA v roku 2022 po tom, ako doň Trump nominoval dvoch konzervatívnych sudcov. Odvtedy úplný alebo čiastočný zákaz potratov zaviedlo najmenej 20 amerických štátov vrátane Georgie.

Ďalšie dôležité správy

Harrisovej štáb prijal podmienky debaty s Trumpom vrátane vypnutia mikrofónov
Neprehliadnite

Kamala Harrisová preberá kontrolu v kľúčových štátoch, Donald Trump sa snaží situáciu zvrátiť