Od pondelka začal fungovať stály záchranný fond eurozóny (European Stability Mechanism - ESM). Ide o kľúčový nástroj v boji s dlhovou krízou, ktorý bude môcť požičať až 500 miliárd eur. ESM bude môcť priamo rekapitalizovať banky v ťažkostiach, čo umožní, že sa nebude zhoršovať zadlženie daného štátu. Podmienkou ale je vytvorenie nového bankového dohľadu. Ten by mal dať nové právomoci Európskej centrálnej banke. O dohľade sa ale zatiaľ len rokuje.

„Spustenie ESM predstavuje historickú etapu v budovaní menovej únie," vyhlásil šéf Euroskupiny a luxemburský premiér Jean-Claude Juncker. Eurozóna je podľa neho od súčasnosti chránená "stálou a účinnou ochranou stenou".

Fond bude môcť nakupovať dlhy štátov, aby znížil sadzby na trhoch. Podobne ako jeho predchodca EFSF si bude tiež môcť na trhoch požičiavať peniaze, aby ich sám potom mohol požičať krajinám v problémoch za výhodnejších podmienok, než aké by boli pre taký štát dostupné na trhu.

ESM mal začať fungovať už na začiatku októbra, avšak jeho spustenie sa oneskorilo kvôli pokusu zablokovať jeho ratifikáciu u nemeckého ústavného súdu. Ten v každom prípade 12. septembra dal ratifikačnému procesu zelenú.

K dispozícii bude mať ESM 500 miliárd eur, ku ktorým je však treba dodať ešte zhruba 200 miliárd eur zvyšujúcich v EFSF. ESM bude založený na tom, že 80 miliárd eur tam štáty eurozóny dajú priamo v hotovosti, zvyšok bude vo forme garancií.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn pripomenul, že pred dva a pol rokom žiadny taký nástroj, aký v súčasnosti predstavuje ESM, Európa nemala. „Posúvame sa vpred a vybavujeme ekonomickú a menovú úniu významným stavebným kameňom," uviedol. „Nikto sa tu nezabáva, ale som teraz menej pesimistický ako na jar," dodal v reakcii na spustenie ESM.

Foto na titulke - Profimedia