V horskom letovisku Jackson Hole v americkom štáte Wyoming sa vo štvrtok začalo každoročné sympózium centrálnych bankárov. Investori kvôli výhľadu úrokových sadzieb čakajú najmä na piatkový prejav šéfa americkej centrálnej banky (Fed) Jeroma Powella.
Tohtoročný ročník nesie podtitul Štrukturálne zmeny vo svetovej ekonomike. Účastníci budú okrem iného preberať, ako sa môže meniť americká a svetová ekonomika v dôsledku pandémie a nových globálnych trendov. Sympózium potrvá do soboty.
Vzhľadom na nečakanú silu americkej ekonomiky sa časť debaty bude týkať toho, čo je potrebné urobiť pre dokončenie procesu obmedzovania inflácie. Ekonómovia už skôr rozoberali, či Fed nepodcenil základné parametre, ako sú neutrálne úrokové sadzby a nezamestnanosť.
Neutrálna úroková sadzba
Neutrálna úroková sadzba ekonomiku nestimuluje ani neobmedzuje. V júni ju zástupcovia Fedu odhadli na 2,5 percenta. Ak sa zvýšila, znamená to, že Fed vyvíja na ekonomiku menší tlak, ako sa očakávalo a bude potrebné ďalšie zvyšovanie úrokov. A ak miera nezamestnanosti, ktorá infláciu ani nezvyšuje, ani nezmenšuje, klesla, znamená to, že ekonomika sa môže prispôsobiť napätejšiemu trhu práce bez toho, aby vyvolávala infláciu.
Ak Fed nechá úrokové sadzby príliš nízko, umožní to oživenie inflácie. Ak ich zvýši na zbytočne vysokú úroveň, odrazí sa to negatívne na trhu práce.