Britská ekonómka Kate Raworthová navrhla prístup k ekonomickému rozvoju, ktorý sa zameriava na blaho planéty. Už počas detstva sledovala v televízii zábery ropných havárií, ničenie ozónovej vrstvy a hladové doliny. To boli najpálčivejšie dôvody, pre ktoré sa rozhodla študovať ekonomiku s cieľom pomôcť ukončiť chudobu a ničenie životného prostredia.
Avšak počas štúdia na Oxforde začala byť frustrovaná, že téma globálneho blaha bola v ekonomickej teórii považovaná za okrajovú. Ekonomika sa zameriava na neustále rastúci hrubý domáci produkt (HDP), ako keby to bol nevyhnutne jediný ukazovateľ pokroku.
K. Raworthová prirovnáva tento model k lietadlu, ktoré nikdy nemôže pristáť. Aby sa neustále vznášalo, musíme bezohľadne čerpať palivo a zabúdať na ochranu životného prostredia, uvádza The New York Times.
Warren Buffett nedaruje deťom nič. Namiesto tohto rozdal ďalších 1,1 miliardy dolárov
V reakcii na tento model navrhla nový ekonomický prístup v podobe donutu, ktorý vyjadruje systém, v ktorom ľudia aj príroda prosperujú. Cieľom je zabezpečiť, aby nikto nespadol do diery donutu, kde mu chýbajú základné potreby ako jedlo, bývanie, zdravotná starostlivosť a vzdelanie.
Zároveň by sme nemali presiahnuť vonkajšie okraje donutu, aby sme neohrozili planétu v dôsledku klimatických zmien, čo spôsobuje stratu biodiverzity či znečistenie ovzdušia. Od vydania knihy Doughnut Economics v roku 2017 a spoluzaloženia akčnej skupiny Doughnut Economics Action Lab sa viaceré mestá, obce a vlády rozhodli zahrnúť tento model do svojich stratégií, tvrdí K. Raworthová.
„Klimatické a ekologické katastrofy, ktoré vidíme v podobe lesných požiarov a extrémnych povodní, nás presviedčajú, že súčasný model nefunguje. Musíme vytvárať ekonomiky, ktoré nám umožnia prosperovať, či už rastú alebo nie,“ uvádza ekonómka.