Svetom koučingu sa začína šíriť trend, v rámci ktorého si výkonní zamestnanci k optimalizácií výkonov dopomáhajú halucinogénnymi látkami. Toto neregulované odvetvie má v súčasnosti hodnotu päť miliárd dolárov.

„S výkonom úloh kedysi pomáhali Adderall, kofeín a iné stimulanty, no s príchodom umelej inteligencie začala produktivita strácať hodnotu. Psychedeliká zlepšujú divergentné, kreatívne myslenie, ktoré je čoraz potrebnejšie,“ prezradil Bloombergu kouč „mikrodávkovania“ Paul Austin. V rámci svojej firmy Third Wave ponúka certifikované kurzy pre nádejných „psychedelických guruov“ za 14-tisíc dolárov.

Dosahovanie vrcholového výkonu

Vedcov denné užívanie halucinogénnych látok na pracovisku znepokojuje, lebo ešte nepoznajú všetky riziká. Napriek tomu drogy ako psilocybín, kúzelné huby, MDMA či extáza vzbudzujú v niektorých podnikateľských kruhoch optimizmus. Hovorí sa o nich totiž, že dokážu otvoriť myseľ, vďaka čomu majú užívatelia tendenciu ľahšie prijať nové myšlienky a zmeny.

„Verím, že psilocybín mi pomáha byť lepším človekom, a tým pádom mi pomáha byť lepším lídrom,“ hovorí 66-ročný konzultant Jim MacPhee, ktorý v roku 2021 odišiel do dôchodku z pozície prevádzkového riaditeľa vo firme Walt Disney. Je presvedčený, že jeho dve skúsenosti s halucinogénnymi látkami mu pomohli lepšie sa „naladiť“ na prácu konzultanta.

Dokonca aj v tradičných finančných kruhoch nemajú kouči o klientov núdzu. Na jedno z „ketitačných“ stretnutí, ktoré kombinuje užívanie ketamínu s meditáciou, sa prišiel pozrieť aj 56-ročný spoluzakladateľ hedžového fondu, ktorý pre potreby článku použil pseudonym Joseph. Autor kurzu Zappy Zapolin sa účastníkom v úvode pochválil kariérou v Drexel Burnham Lambert a Bear Stearns. To všetko ale hodil za hlavu a rozhodol sa stať psychedelickým guruom celebrít a následne dobyť svet podnikateľov. „Je to o dosahovaní vrcholového výkonu,“ vysvetlil účel svojej praxe.

Joseph po prvý raz vyskúšal intravenózny ketamín v roku 2023, keď sa v dôsledku slabých výsledkov fondu potreboval zbaviť nadbytočného stresu: „Pomohlo mi to zmeniť pohľad a uvedomiť si, že môj život nie je viazaný na výkaz ziskov a strát.“

Jedna z koučiek, Lauren Mugglebeeová, počas dňa pravidelne inhaluje „jaguára“ – syntetickú verziu derivátu žabieho jedu 5-MeO-DMT. Táto droga je známa aj pod názvom „božia molekula“, ktorý si vyslúžila za svoj neobvykle silný účinok.

Osoby, ktoré s ňou majú skúsenosť, mali po jej užití pocit znovuzrodenia a úplného splynutia s Bohom. Často sa im po odznení účinkov zdá, že im jaguár pomohol prekonať minulé traumy a zmierniť negatívne vzorce myslenia. Vedci ale varujú, že droga spôsobuje apatiu a vyvoláva intenzívne emočné reakcie, eufóriu, kŕče a zvracanie.

Vedci v pozore

Drogy s cieľom zlepšiť pracovný výkon údajne užívali aj Elon Musk, Sergej Brin a zavraždený výkonný riaditeľ Cash Appomu Bob Lee. Vynárajú sa tak otázky, aký vplyv majú psychedeliká na fungovanie obchodného sveta.

Vedcom robia obavy najmä zmeny v exekutívnej funkcii mozgu ľudí vo výkonných pozíciách. „Stávajú sa ľahšie ovplyvniteľnými zo strany ostatných. Zároveň sú náchylní na vykonávanie významných životných zmien. Ľudia môžu mať nutkanie dať v práci výpoveď alebo opustiť partnera,“ vysvetlila Sandra Dreisbachová, spoluzakladateľka Ethical Psychedelic International Community, ktorá podporuje integritu medzi ľuďmi pracujúcimi s drogami.

Nadšencom psychedelík odporúča počkať po každom drogovom zážitku aspoň týždeň alebo dokonca aj pár mesiacov, kým sa rozhodnú pre veľké zmeny. Okrem spomenutých rizík môžu halucinogénne látky spôsobiť trvalé skreslenie vnímania alebo pocit odtrhnutia od reality.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke miliardár Elon Musk.
Neprehliadnite

Elon Musk užíval nelegálne drogy aj s členmi predstavenstva Tesly, tvrdí Wall Street Journal