Spojené štáty a Čína musia ako dve najväčšie svetové ekonomiky spolupracovať v boji proti „existenčnej hrozbe“, ktorú predstavuje zmena klímy, povedala v sobotu americká ministerka financií Janet Yellenová čínskym vládnym predstaviteľom a odborníkom na klímu. Yellenová je na návšteve tejto ázijskej krajiny v čase, keď medzi Washingtonom a Pekingom panujú napäté vzťahy.
Spoločné úsilie
Počas návštevy Pekingu Yellenová uviedla, že predchádzajúca spolupráca medzi USA a Čínou umožnila dosiahnuť globálny prelom, ako je Parížska dohoda z roku 2015. Dodala, že obe vlády chcú podporovať rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny pri ich úsilí o dosiahnutie klimatických cieľov.
„Pokračujúca spolupráca USA a Číny vo financovaní opatrení v oblasti klímy je zásadná,“ uviedla Yellenová v Pekingu. Obe krajiny – dvaja najväčší znečisťovatelia a zároveň najväčší investori do obnoviteľných zdrojov energie – majú „spoločnú zodpovednosť a tiež schopnosť ísť príkladom“, dodala Yellenová.
Čína, ktorú OSN radí medzi rozvojové krajiny, dlhodobo tvrdí, že je povinnosťou vyspelých krajín pomôcť chudobným krajinám platiť za riešenie klimatických zmien. Peking však tvrdí, že by mohol prispievať na „straty a škody“ spôsobené zmenou klímy na dobrovoľnej báze.
Klimatické témy na pozadí napätých vzťahov
Yellenová uviedla, že financovanie boja proti klimatickým zmenám by malo byť efektívne a efektívne koordinované. Dodala, že podpora Pekingu existujúcim klimatickým inštitúciám by spolu s Washingtonom a ďalšími mohla zvýšiť ich dopad.
Yellenová pricestovala do Pekingu vo štvrtok. Ide o zatiaľ poslednú z radu návštev amerických činiteľov v Číne, ktorých cieľom je upokojiť napätie medzi oboma krajinami. To sa vystupňovalo po tom, ako tento rok vo februári Spojené štáty nad svojím územím zostrelili čínsky špionážny balón. Pred ministerkou financií na konci júna navštívil Čínu aj americký minister zahraničia Antony Blinken.
Washington a Peking sa nezhodujú v rade tém. Spojené štáty obviňujú Čínu z porušovania ľudských práv v Ujgurskej autonómnej provincii Sin-ťiang, v Tibete a v Hongkongu, kritizujú vojenskú aktivitu Číny v Juhočínskom mori aj postoj Číny k ruskej agresii voči Ukrajine, ktorú Peking odmieta odsúdiť. Peking opakovane varuje USA pred zasahovaním do vnútorných záležitostí Číny.