Americká ekonomika stojí na pevných základoch a je v dobrej pozícii, aby sa vyhla recesii, a to aj pri rastúcich úrokových sadzbách. Zároveň stále čelí množstvu globálnych rizík. Uviedla to v utorok ministerka financií Janet Yellenová.

Zníženie cien je najvyššou prioritou

Aj keď sa rast najväčšej svetovej ekonomiky spomaľuje po tom, ako sa zotavila z poklesu počas pandémie ochorenia covid-19, „americký spotrebiteľ" zostáva v dobrej kondícii vďaka silnému trhu práce, povedala Yellenová.

Pripustila však, že inflácia predstavuje značnú záťaž pre rodiny a zníženie cien je „najvyššou prioritou" prezidenta Joea Bidena.

Fed sa snaží zmierniť cenové tlaky

Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, agresívne zvyšuje úrokové sadzby. Snaží sa tak potlačiť dopyt a zmierniť cenové tlaky po tom, čo medziročná miera inflácie v USA dosiahla v júni 9,1 percenta. Výzvou pre Fed je však skrotiť infláciu bez toho, aby došlo k poklesu hospodárstva.

„Dosiahnutie mäkkého pristátia si bude vyžadovať zručnosť a veľa šťastia," skonštatovala Yellenová, ktorá však podľa vlastných slov „dúfa, že je to dosiahnuteľné".

USA očakávajú, že sa inflácia spomalí

Upozornila pritom, že americká ekonomika čelí rizikám vrátane vojny na Ukrajine a ďalšieho vývoja, ktorý by mohol ešte viac zvýšiť ceny potravín a energií, ako aj spomalenia v Číne. Napriek tomu je ministerka optimistická, čo sa týka stavu americkej ekonomiky, ktorá má takmer historicky nízku nezamestnanosť, silné spotrebiteľské výdavky a rastúcu priemyselnú výrobu.

„Toto nie je súbor ekonomických podmienok, ktoré predstavujú recesiu," povedala Yellenová. „Očakávame však, že sa rast spomalí," dodala.

Ďalšie dôležité správy

dolár
Neprehliadnite

Inflácia tento rok nespomalí, je to rozbehnutý vlak