Ministerstvo podalo žalobu na prestížnu Yaleovu univerzitu s obvinením, že porušila federálny zákon o občianskych právach tým, že diskriminovala ázijsko-amerických a zároveň aj bielych uchádzačov o vysokoškolské štúdium.
Podľa novín The Wall Street Journal v sťažnosti podanej na federálny okresný súd v Connecticute ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že za posledných niekoľko desaťročí univerzita v Yale „nadrozmerne, neštandardne a úmyselne vystavila niektorých žiadateľov diskriminácii na základe rasy“.
Univerzita sa obhajuje
Univerzita v reakcii na to uviedla, že tvrdenia ministerstva spravodlivosti boli „založené na nepresných štatistikách a nepodložených záveroch“.
„Spoločnosť Yale nediskriminuje žiadateľov žiadnej rasy ani etnického pôvodu,“ napísal prezident školy Peter Salovey v e-maile študentom, učiteľom a zamestnancom. „Naše postupy prijímania sú úplne spravodlivé a zákonné. Po prijatí tohto nepodloženého súdneho sporu sa politika prijímania na Yale nezmení. Tešíme sa, keď túto politiku obhájime súdnou cestou. “
V žalobe sa však podľa The Wall Street Journal vyslovene píše, že univerzita Yale je toho názoru, že rasová diskriminácia je nevyhnutná na to, aby prijala dostatočný počet rasovo znevýhodnených žiadateľov, väčšinou čiernych a hispánskych žiadateľov. „Tento druh rasovej diskriminácie však posilňuje škodlivé rasové stereotypy,“ uvádza sa v žalobe.
Štvrtinové šance
V žalobe sa ďalej tvrdí, že ázijsko-americkí a bieli uchádzači majú len štvrtinovú pravdepodobnosť prijatia v porovnaní s afroamerickými žiadateľmi, napriek tomu, že ich študijné výsledky boli porovnateľné.
Asistent generálneho prokurátora pre oblasť občianskych práv Eric Dreiband je presvedčený, že vzdelávacie inštitúcie by nemali podporovať rasové stereotypy, nenávisť a rozdeľovanie ľudí. „Všetci, ktorí sa uchádzajú o prijatie na vysoké školy a univerzity, by mali očakávať a vedieť, že budú posudzovaní podľa ich povahy, talentu a dosiahnutých výsledkov, nie podľa farby pleti.“
Niekoľkoročné vyšetrovanie
Ministerstvo spravodlivosti začalo vyšetrovanie Yaleovej univerzity v roku 2018 na základe sťažnosti z roku 2016, ktorú podala skupina ázijsko-amerických organizácií na čele s Ázijsko-americkou koalíciou pre vzdelávanie.
Podobný problém majú však aj iné americké univerzity. Ministerstvo spravodlivosti už podniklo právne kroky na ukončenie „pozitívnych“ opatrení na Harvardovej univerzite. Rezort školstva zasa minulý mesiac oznámil, že bude vyšetrovať rasizmus na Princetonskej univerzite.