Americké veľvyslanectvo v Bratislave so znepokojením sledovalo zámer Slovenska nakúpiť od Bieloruska súčasti pre raketový systém S-300. Ambasáda preto v tejto veci požiadala Washington o radu.
Vyplýva to z amerických diplomatických depeší z rokov 2004 a 2005, ktoré zverejnil portál WikiLeaks Slovensko.
Veľvyslanectvo uviedlo, že pripravovaný nákup je nepriamy a že slovenské ministerstvo obrany v tejto veci uzavrelo kontrakt s exportnou a importnou spoločnosťou Ralas. Tiež dodalo, že Slovensko nákup obhajuje ako prospešný pre súkromné firmy a poukazuje na to, že pre takýto obchod neexistuje embargo.
Ambasáda do Washingtonu odoslala aj niekoľko žiadostí o názor k zamýšľaným vojenským obchodom slovenskej spoločnosti Petina International, ktorá sa špecializuje na obchody so zbraňami. Šéf tejto firmy Peter Peniaška od amerického diplomatického zastúpenia zisťoval postoj USA k predaju 144 tankov T-72, 50 bojových vozidiel pechoty BVP-1, 25 mínometov či niekoľko tisícoviek útočných pušiek do rizikových krajín.
Spomínané kontrakty sa mali okrem iného týkať Líbye, Demokratickej republiky Kongo, Kamerunu, Afganistanu či Jemenu.
"Peniaška sa zjavne pokúša dopredu získať prehľad o tom, ako vláda USA zareaguje, ak sa slovenská vláda rozhodne uskutočniť nižšie popísané predaje zbraní," uvádza komentár veľvyslanectva v diplomatickej depeši.
Kábelogramy uvádzajú, že P. Peniaška americkú ambasádu kvôli zbraňovým obchodom oslovil v minulosti už viackrát. Tiež vraj so svojimi spoločníkmi diplomatom povedal, že v slovenskej vláde existuje neformálna dohoda, ktorá uznáva veto amerického veľvyslanectva.
Jeden z obchodov sa týkal aj Českej republiky. Slováci pri zvažovanej dodávke náhradných dielov pre tanky T-72 do Líbye chceli spolupracovať s nešpecifikovanou českou zbrojovkou. Obchod mal mať hodnotu 12 miliónov dolárov.
Server Wikileaks Slovensko pod uverejnenými textami upozorňuje, že dokumenty vyniesol bývalý americký vojak Bradley Manning. Vojenský súd USA v stredu Manninga za vyzradenie obrovského množstva utajovaných dát cez WikiLeaks poslal na 35 rokov do väzenia.
Tank T-72 Zdroj: SITA / Tomáš Somr