Tehelňu spoločnosti Wienerberger v Zlatých Moravciach čakajú výrazné investície do dekarbonizácie výroby a energetickej optimalizácie. Ich hlavným cieľom je zníženie spotreby zemného plynu a zabezpečenie nezávislého fungovania tunelovej pece a sušiarne. Firma pritom nebude meniť kapacitu výroby tehliarskych výrobkov ani ich sortiment. Výšku investície ani jej termín spoločnosť nezverejnila, ešte v lete však získala z dekarbonizačnej výzvy plánu obnovy 8,4 milióna eur.

„Zámer projektu spočíva v optimalizácií výrobných kapacít. Zmena zasiahne najmä proces sušenia výrobkov, kde by sa odstránilo energeticky náročnejšie sušenie s pomocou tepla z vypaľovacej pece a nahradilo sa systémom tepelných čerpadiel,“ objasňuje Wienerberger. Najvýznamnejšou zmenou v oblasti vplyvov na životné prostredie je tak nahradenie doterajšieho zdroja tepla, ktorým je zemný plyn, a tým pádom aj zníženie vyprodukovaných emisií do ovzdušia.

Hlavným cieľom projektu je dosiahnutie priemernej ročnej úspory na emisiách CO2 produkovaných v tehelni na úrovni minimálne 65 percent voči priemernej ročnej produkcii emisií CO2 počas referenčného obdobia, čo predstavuje úsporu približne 8 434 ton emisií CO2 ročne. Ďalším cieľom je aj dosiahnutie zníženia priemernej spotreby zemného plynu o minimálne 77 percent a zníženie celkovej energetickej náročnosti procesu.

Wienerberger je dcérska spoločnosť jedného z najväčších svetových výrobcov tehliarskych výrobkov, spoločnosti Wienerberger Ziegelindustrie AG. Na Slovensku má v prevádzke dva výrobné závody v Zlatých Moravciach a v Boleráze. Firma má v portfóliu riešenia pre steny, strechy aj fasády. Nosným sortimentom je v súčasnosti systém tehliarskych prvkov s obchodným názvom Porotherm, pálená strešná krytina Tondach a lícové a obkladové pásiky Terca sú riešením pre fasádu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Najväčší výrobca tehál na svete Wienerberger zaznamenal výrazný pokles tržieb aj zisku