Podľa agentúry Reuters to v pondelok uviedlo ženevské sídlo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Odporučilo tehotným ženám, aby sa pri cestách do oblastí s výskytom vírusu poradili vždy s lekármi. Najviac postihnutá týmto vírusom je v súčasnosti Brazílie.
Vírus sa prenáša komármi, ale zrejme aj inak. „Zika bol zistený v ľudskom sperma a existuje prípad možného prenosu vírusu z človeka na človeka pri sexe. Je ale potrebné ešte viac dôkazov, aby sa potvrdilo, že sexuálny styk je tiež spôsobom prenášania Ziky,“ uviedla WHO vo vyhlásení.
Vírus Zika sa zatiaľ neobjavil v Spojených štátoch, len jedna žena podľa WHO ochorela vírusom v Brazílii a potom porodila dieťa s postihnutým mozgom na americkom Havaji. Svetová organizácia uviedla, že choroba sa od mája 2015 rýchlo šíri a postihla v Latinskej Amerike už viac ako 20 štátov a oblastí.
Spojitosť vírusu s poruchami mozgu nie je stopercentná
Vírus, ktorý prenáša komár druhu Aedes aegypti (na fotografii) – okrem iného prenášač horúčky dengue – sa podľa lekárov stáva príčinou toho, že sa nakazeným matkám rodia deti s výrazne menšou hlavou, čo je často spôsobené nedostatočne vyvinutým mozgom.
Hoci vedci priamu súvislosť tejto neurologickej poruchy označovanej ako mikrocefália s vírusom stopercentne nepreukázali, napríklad v Brazílii už zomrelo najmenej päť detí, ktoré mali vírus Zika v krvi a ich mozog nebol vyvinutý.
Doteraz najviac prípadov vírusu, 3 893, zaznamenala Brazília. Tisíce nakazených hlási aj Kolumbia, v ďalších krajinách ide zväčša o stovky až desiatky prípadov.
Podľa úradov ide o doposiaľ najmasívnejší výskyt vírusu Zika, ktorý sa spočiatku prejavuje ako bežná chrípka a neexistuje proti nemu účinný liek.
V minulosti vírus podľa Reuters postihoval hlavne časti Afriky, severovýchodnej Ázie a tichomorské ostrovy.