Výskyt prípadov obezity sa na svete medzi rokmi 1980 až 2014 zvýšil viac ako dvojnásobne, uvádza nová správa WHO. Obéznych je na svete asi 11 percent mužov a 15 percent žien, čo zodpovedá viac ako pol miliarde ľudí. Nadváhou podľa správy trpí až 40 percent dospelej svetovej populácie. Cukrovku má 422 miliónov dospelých.
Nadváha či obezita trápi tiež 42 miliónov detí mladších ako päť rokov. Takmer polovica z nich žije v Ázii a štvrtina v Afrike.
Svoj návrh vyššieho zdanenia sladených nealkoholických nápojov, športových nápojov, ale napríklad aj stopercentných ovocných džúsov, opiera WHO o pozitívne skúsenosti s podobnými opatreniami zavedenými v súvislosti s bojom proti fajčeniu.
Zvýšenie daní na tabakové výrobky podľa organizácie viedlo nielen k zníženiu ich spotreby a zlepšeniu verejného zdravia, ale prinieslo tiež vyššie príjmy štátnym pokladniciam.
Zdanenie sladkých a sladených nápojov by tak mohlo podľa zdravotníckej organizácie prispieť k zníženiu spotreby cukru. Aby malo opatrenie očakávaný efekt, mali by podľa WHO ceny stúpnuť najmenej o 20 percent.
Ďalšie zlepšenia verejného zdravia by podľa správy WHO mohli priniesť dotácie na zníženie ceny čerstvého ovocia a zeleniny. Ak by vlády dokázali cenu zraziť o desať až tridsať percent, zvýšilo by to konzumáciu ovocia a zeleniny.
Zvláštnu daň na potraviny a nápoje škodiace zdraviu zaviedlo už napríklad Mexiko alebo Maďarsko. Podľa WHO chystá podobné opatrenia Veľká Británia, Juhoafrická republika alebo Filipíny.