Svetová zdravotnícka organizácia obvinila tabakový priemysel, že vo svojich marketingových kampaniach vedome šíri falošné informácie o elektronických cigaretách a cieli ich na deti.

Tabakové firmy podľa WHO financujú a púšťajú do sveta falošné dôkazy, aby podporili svoje argumenty, že tieto výrobky sú menej škodlivé. WHO požaduje, aby jednotlivé štáty zaviedli prísnejšiu reguláciu elektronických cigariet.

Návykovosť a toxické látky

Tabakové koncerny „lákajú deti v ranom veku, aby používali elektronické cigarety a mohli sa stať závislými od nikotínu“, povedal generálny sekretár WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zdravotnícka agentúra OSN uvádza, že elektronické cigarety obsahujúce nikotín sú vysoko návykové a zdraviu škodlivé.

„Aj keď dlhodobé zdravotné dôsledky nie sú plne preskúmané, existujú poznatky, že vytvárajú toxické látky. O niektorých z nich sa vie, že spôsobujú rakovinu a zvyšujú riziko ochorenia srdca a pľúc“. Používanie e-cigariet tiež môže mať vplyv na vývoj mozgu u mladých ľudí a spôsobiť poruchy učenia. Má tiež neblahý vplyv na vývoj ľudského plodu.

Mladých konzumentov pribúda

Po svete sa predávajú elektronické cigarety s minimálne 16-tisíc príchuťami. WHO znepokojuje to, že podiel mladých užívateľov elektronických cigariet sa v mnohých krajinách zvyšuje rýchlejšie ako v prípade dospelých.

Upozorňuje, že aj keď používatelia sociálnych sietí obsah týkajúci sa týchto výrobkov sledujú len krátko, môžu im potom venovať viac pozornosti a zaujímať voči nim pozitívny postoj.

„Výsledky štúdií ukazujú, že u mladých ľudí, ktorí používajú elektronické cigarety, je skoro trikrát väčšia pravdepodobnosť, že neskôr počas života budú fajčiť,“ uvádza WHO.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Na vyššie dane z tabakových výrobkov doplatia sociálne najslabší občania